Britská vláda a Gatesova nadácia sa snažia o zlikvidovanie detskej obrny

Britská vláda a Gatesova nadácia sa snažia o zlikvidovanie detskej obrny
Zdroj: bigstockphoto.com

Britský premiér David Cameron vyzval ďalších darcov, aby podporili Celosvetovú iniciatívu na likvidáciu detskej obrny, pričom oznámil sľub Británie, že proti tejto chorobe bude zaočkovaných navyše 45 miliónov detí.

V priebehu 20 rokov sa podarilo znížiť počet prípadov detskej obrny o 99 percent a teraz sme blízko k tomu, aby sa podarilo túto chorobu zlikvidovať, ako iba druhú v dejinách po kiahňach. V roku 2010 sa v Indii a v Nigérii, kde je boj s týmto ochorením najťažší, podarilo znížiť počet prípadov o 95 percent v každej z týchto krajín. Detská obrna však naďalej existuje vo viac ako desiatke krajín a naďalej mrzačí a zabíja deti. Premiér Cameron povedal: „Odhodlane verím, že máme príležitosť, aká sa vyskytne raz za život, zbaviť svet zla, ktoré spôsobuje detská obrna. Máme vakcíny a nástroje ako to urobiť. Jediné čo chýba je skutočná a trvalá politická vôľa vydržať v tomto úsilí do konca“.

„Preto dnes oznamujem, že Británia je pripravená poskytnúť úplné zaočkovanie proti detskej obrne ďalším 45 miliónom detí tak, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov zdvojnásobíme našu podporu Celosvetovej iniciatívy na likvidáciu detskej obrny“. „Ako reakciu na tento náš prísľub žiadame ďalších darcov, aby prispeli svojím dielom a postihnuté krajiny, aby posilnili ich bežné imunizačné programy“. „V boji za likvidáciu detskej obrny sme sa dostali naozaj ďaleko. Sme tak blízko k tomu, aby sme zabezpečili pre všetky naše deti svet bez detskej obrny. Dokončime túto úlohu. A zlikvidujme detskú obrnu raz a navždy“. Bill Gates počas vystúpenia na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose oznámil, že nadácia Bill & Melinda Gates Foundation vyčlenila ďalších 102 miliónov USD na podporu úsilia zameraného na likvidáciu tohto ochorenia. „Likvidácia posledného jedného percenta prípadov detskej obrny si vyžaduje druh politického vedenia ktorý dnes ukázala britská vláda a premiér Cameron“, povedal Gates. „Likvidácia detskej obrny si vyžaduje inovatívne myslenie a politickú vôľu, ako aj financovanie celého radu darcov, na podporu priebojného programu, ktorý zabezpečí splnenie tejto úlohy“. Andrew Mitchell, britský minister pre medzinárodný rozvoj povedal: „Británia je na čele boja proti detskej obrne. V priebehu posledných dvoch rokov sme už poskytli financie na 1,2 miliardy dávok vakcíny proti detskej obrne pre deti a naše zvýšenie úsilie znamená, že mnoho miliónov ďalších bude chránených proti tejto strašnej chorobe“.

Konečný cieľ, ktorým je úplná likvidácia, možno dosiahnuť len vtedy, ak sa budú na nej podieľať aj ďalšie krajiny a organizácie a ak uvoľnia finančné prostriedky“. Dr.Margaret Chan, generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá vedie Celosvetovú iniciatívu na likvidáciu detskej obrny (GPEI), sa vo svojom vyhlásení pripojila k britskému premiérovi a k Billovi Gatesovi. „Tieto nové investície prichádzajú v kritickom čase boja s detskou obrnou“, povedala Dr. Chan. Teraz existuje príležitosť, keď je výskyt prípadov na historickom minime. Ak je však obrna niekde, hrozí riziko všade. Jedine likvidácia detskej obrny zabezpečí, aby sa znova neobjavila ako svetová hrozba“. Nové finančné prostriedky Británie, ako aj podpora ktorú oznámil jeho výsosť šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunný princ Abu Dhabí tento týždeň, pomôžu vyplniť výpadok vo financovaní, ktorý je 720 miliónov USD.

Detská obrna sa ešte pomerne bežne vyskytuje v štyroch krajinách – V Afganistane, Indii, Nigérii a Pakistane a k výskytu došlo minulý rok v Angole, Konžskej demokratickej republike a Tadžikistane.

Nové finančné prostriedky pomôžu Celosvetovej iniciatíve na likvidáciu detskej obrny nakúpiť vakcíny a vykonať imunizačnú činnosť. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov budú potrebné viac ako tri miliardy orálne aplikovaných dávok vakcíny proti detskej obrne na imunizáciu malých detí. Finančné prostriedky sú tiež potrebné na činnosti ako dohľad a technická pomoc. Najväčším zdrojom technickej pomoci na imunizáciu v krajinách s nízkymi príjmami je v súčasnosti personál pracujúci na likvidácii detskej obrny. Program tiež pridelí nové finančné prostriedky na núdzovú reakciu v oblastiach ako Konžská republika, kde nedávno zaznamenali veľký výskyt vírusu. Bill a Melinda Gates minulý rok vyzvali na svetovom ekonomickom fóre, aby sa nasledujúcich 10 rokov stalo dekádou vakcín. Predstavou je svet za 10 rokov, kde sa svetová zdravotnícka komunita spojila pri dodávke vakcín zachraňujúcich život pre každé dieťa, ktoré ich potrebuje a investovanie do vakcín ktoré ešte neexistujú. Počas tohto prvého roka sa podarilo zaznamenať pozoruhodný úspech: - V Burkine Faso uviedli novú vakcínu proti meningitíde - Mechanizmus prísľubu vyspelého trhu Celosvetovej iniciatíve na likvidáciu detskej obrny na financovanie dodávky vakcíny proti pneumokokom do Latinskej Ameriky a Afriky - Doteraz nezaznamenané zníženie výskytu detskej obrny v Nigérii (pokles z 388 prípadov roku 2009 na 19 v roku 2010) a v Indii (pokles zo 741 prípadov roku 2009 na 41 v roku 2010). - Významný pokrok vo vývoji životaschopnej vakcíny proti malárii.

Partneri z celého sveta podieľajúci sa na vakcíne, sa schádzajú aby definovali Svetový akčný plán použitia vakcín, ktorý by mal usmerňovať objavovanie, vývoj a dodávky vakcín zachraňujúcich život v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Gates vyzýva na trvalú zahraničnú pomoc na podporu globálneho zdravia

Bill Gates, spolupredseda nadácie Bill & Melinda Gates Foundation, hovorí v jeho treťom výročnom vyhlásení, ktoré dnes zverejnil, o prípade likvidácie detskej obrny a o rozšírenej imunizácii detí. Vyhlásenie, v ktorom určuje jeho priority, tiež vyzýva vlády aby investovali do zahraničnej pomoci a to dokonca aj napriek tomu, že čelia tvrdým hospodárskym podmienkam.

„Ak spoločnosti nedokážu zabezpečiť základné zdravie ľudí, ak nedokážu uživiť a vzdelávať ľudí, potom ich populácie a problémy budú narastať a svet sa stane menej stabilným miestom“, napísal Gates vo svojom liste. „Či už veríte na morálny imperatív alebo v osvietený vlastný záujem sveta bohatých, zabezpečenie podmienok ktoré povedú k zdravej, úspešnej budúcnosti pre každého je cieľ, o čom som presvedčený, je pre nás všetkých spoločný“. Gates tiež zdôrazňuje potrebu pokračovať v zlepšovaní škôl v USA a naliehavo vyzýva k lepšiemu vedeniu, inovácii a investíciám do problémových oblastí, akými sú zdravie detí a matiek, malária, HIV/AIDS a poľnohospodárstvo.

Gates sa zameriava na likvidáciu detskej obrny, ako kľúčového prípadu hodnoty vakcín. Vďaka celosvetovej imunizačnej kampani detí sa podarilo znížiť počet prípadov detskej obrny o 99 percent a nachádzame sa na prahu, keď sa môže podariť, aby sa stala len druhou chorobou, ktorú sa kedy podarilo zlikvidovať. „Ak sa zbavíme detskej obrny, bude to znamenať, že žiadne dieťa nebude ochrnuté ani nezomrie na túto chorobu“, povedal Gates. „Každá veľká zmena v podmienkach ľudstva vyžaduje rozhodný a odvážny prístup. Sme tak blízko, ale ešte sme neprešli posledný úsek cesty“. Nové dary na boj s detskou obrnou, ktoré oznámili minulý týždeň britská vláda a jeho výsosť šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunný princ Abu Dhabí, pomôžu vyplniť výpadok vo financovaní, ktorý je 720 miliónov USD, pričom táto suma je potrebná na úplné financovanie likvidácie detskej obrny do polovice roka 2012. Posledná štúdia odhaduje, že likvidácia obrny by mohla usporiť svetu až 50 miliárd USD v dôsledku znížených nákladov na liečbu a na ziskoch v produktivite. Gates publikoval jeho list s prejavom v historickom Rooseveltovom dome, bývalom newyorskom dome Franklin Delano Roosevelta, kde sa budúci prezident zotavoval potom, čo bol postihnutý detskou obrnou vo veku 39 rokov. Roosevelt a jeho partner pre právne záležitosti Basil O'Conner neskôr založili Národnú nadáciu pre deti postihnuté obrnou, ktorých kampaň „March of Dimes“ zmobilizovala krajinu v boji proti detskej obrne a zozbierala milióny dolárov na podporu výskumu zameraného na získanie účinnej vakcíny. Detská obrna kedysi ohrozovala deti na celom svete, ale v súčasnosti sú len štyri krajiny kde sa detskú obrnu doteraz nepodarilo nikdy zastaviť - Afganistan, India, Nigéria a Pakistan. Minulý rok zaznamenali výrazný pokrok v Nigérii a v Indii, kde sa podarilo znížiť počet prípadov obrny asi o 95 percent v porovnaní s rokom 2009. Treba však uviesť, že aj len zopár izolovaných prípadov môže preskočiť hranice a môžu podnietiť prepuknutie ochorenia. Gates zdôrazňuje, že dosiahnutie likvidácie detskej obrny by zaktivizovalo oblasť globálneho zdravotníctva, pretože by ukázalo skutočný dopad investícií do zdravotníctva – osobitne investícií do vakcín. Gates minulý rok vyzval, aby sa nasledujúcich 10 rokov stalo dekádou vakcín, čo je predstava sveta za 10 rokov, kde sa svetová zdravotnícka komunita spojila pri dodávke vakcín zachraňujúcich život každého dieťaťa, ktoré ich potrebuje a pri investovaní do vakcín, ktoré ešte neexistujú.

„Nie každý môže ísť do terénu, dokonca ani každý nemôže byť darcom. Ale každý z nás môže byť obhajcom ľudí, ktorých hlasy často nie je počuť“, napísal Gates. „Povzbudzujem každého, aby sa podieľal na vypracovaní riešení ťažkých problémov ktorým títo ľudia čelia. Vtiahne vás to na celý život“. O výročnej správe: - Výročnú správu nadácie Billa Gatesa za rok 2011 môžete nájsť na http://www.gatesfoundation.org/annualletter - Živé internetové vysielanie akcie „Likvidácia detskej obrny a sila vakcinácie“ z 31. januára 2011 si môžete pozrieť na http://www.gatesfoundation.org o 09:30 európskeho času/ 06:30 pacifického času

O oznámení Británie týkajúcom sa detskej obrny v Davose v januári 2011

William H. Gates III, Melinda French Gates a britský premiér David Cameron
William H. Gates III, Melinda French Gates a britský premiér David Cameron

Británia zdvojnásobí jej podporu Celosvetovej iniciatíve na likvidáciu detskej obrny v priebehu nasledujúcich dvoch rokov (na 40 miliónov GBP ročne), ktoré v plnej miere umožnia očkovanie ďalších 45 miliónov detí. Na ďalších 20 miliónov GBP ročne sa budú vzťahovať dve podmienky: - Po prvé, že táto dodatočná podpora bude podporená zvýšeným úsilím na posilnenie bežnej imunizácie. Bežné imunizačné programy vychádzajúce z danej krajiny sú zásadne dôležité na zabezpečenie toho, že likvidáciu detskej obrny bude možné udržať v budúcnosti. Teraz je potrebné aby krajiny dali prioritu schopnosti národných zdravotných systémov, aby sa dal udržať stav likvidácie ochorenia. - Po druhé, že naša podpora bude mať dodatočný účinok na zvýšené úsilie ďalších subjektov, aby sa rozšírilo a prehĺbilo financovanie prostredníctvom príslušnej finančnej základne. - Ako bude fungovať príslušná finančná základňa? Na každých 5 USD ktoré prisľúbia iní od 1. januára 2010 do 31. decembra 2012, Británia zvýši jej podporu o 1 USD až do oznámeného maxima ďalších 40 miliónov GBP. Cieľom britskej výzvy je pomôcť rozšíriť základňu darcov Celosvetovej iniciatívy na likvidáciu detskej obrny a posilniť možnosti stáleho financovania aj do budúcnosti a vytvárať príležitosť pre iných, aby sa zapojili.

O Nadácii Bill & Melinda Gates Foundation

Bill & Melinda Gates Foundation pracuje na základe presvedčenia, že každý život je rovnako cenný a pomáha všetkým ľudom viesť zdravý a produktívny život. V rozvojových krajinách sa zameriava na zlepšovanie zdravia ľudí a dáva im možnosť, aby sa sami dostali z biedy a extrémnej chudoby. V Spojených Štátoch sa snaží zabezpečiť aby všetci ľudia, osobitne tí, ktorí majú najmenšie zdroje, mali prístup k príležitostiam, ktoré potrebujú na to aby uspeli v škole a v živote. Nadáciu so sídlom v meste Seattle, v americkom štáte Washington, vedie výkonný riaditeľ Jeff Raikes a spolupredseda William H. Gates Sr., pod vedením Billa a Melindy Gates a Warrena Buffetta. Viac sa dozviete na adrese http://www.gatesfoundation.org.

Zdroj: Bill & Melinda Gates Foundation

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: