I.Uhliarik: Do 15. februára pripravíme novelu proti novým drogám v Crazy shopoch

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR do 15. februára predloží do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o omamných a psychotropných látkach, ktorá by mala reagovať na nové drogy predávané formou suvenírov v tzv. Crazy shopoch. Pre TASR to dnes uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

"Budeme pridávať nové látky do tohto zákona tak, ako prichádzajú," povedal Uhliarik. "Súčasťou zákona o omamných a psychotropných látkach je príloha o omamných látkach. MZ aj v súvislosti s medializovanými kauzami plánuje rozšíriť tento zoznam o tie látky, ktoré tam doposiaľ neboli doplnené. Takýto postup zvolíme vždy, keď sa na našom trhu vyskytne takáto látka a budeme mať o tom vedomosť," doplnila Uhliarika generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ Michaela Gajdošová. Na otázku TASR, či ministerstvo do budúcnosti neuvažuje o spružnení aktualizácie tejto prílohy, keďže v súčasnosti sa dá meniť len zákonom, Gajdošová odpovedala, že to bude závisieť od požiadaviek praxe. "Zatiaľ je to vždy novela zákona, respektíve novela prílohy k zákonu," povedala. "Ak by prišlo k situácii, že by si tento zákon vyžadoval časté otváranie, ministerstvo pristúpi k tomu, aby táto príloha bola daná vyhláškou," doplnila Gajdošová.

Rozšírenie prílohy zákona o omamných a psychotropných látkach podporí aj Smer-SD. "Akýkoľvek návrh, ktorý zníži možnosť nákupu omamných a psychotropných látok podporíme," povedal pre TASR poslanec Richard Raši (Smer-SD). "Fakt je ten, že Crazy shopy nepredávajú tieto látky ako potraviny, alebo výživové doplnky, ale ako darčeky," poznamenal Raši, podľa ktorého na vyriešenie tohto problému nebude stačiť len dopĺňanie zoznamu zakázaných látok. "Sú tam dva momenty. Prvý je dopĺňanie látok, lebo sa objavujú stále nové. Druhý je systémové riešenie, ktoré by zakázalo predaj produktov, ktoré obsahujú omamné a psychotropné látky a predávajú sa napríklad ako bytový doplnok, suvenír a podobne," zdôraznil Raši s tým, že v prípade mefedronu, ktorý sa v Crazy shopoch predáva dnes, je treba v prvom rade rýchlo zareagovať tým, že sa zaradí medzi zakázané látky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: