korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Zdravotnícky výbor parlamentu odporučil prelomiť prezidentovo veto

Zdravotnícky výbor parlamentu dnes uznesením odporučil plénu prelomiť veto prezidenta Ivana Gašparoviča a schváliť vrátenú novelu zákona o zdravotných poisťovniach bez toho, aby akceptoval jeho výhrady voči uzákoneniu vernostných systémov a termínu transformácie štátnych zdravotníckych zariadení. Po dnešnom rokovaní výboru to pre TASR potvrdil jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Zároveň odhadol, že plénum bude hlasovať v súlade s odporučením výboru a zákon získa kvalifikovanú väčšinu 76 hlasov, zatiaľ čo prezidentove pripomienky takúto väčšinu nezískajú. "Teším sa tomuto rozhodnutiu výboru. Táto novela zákona o zdravotných poisťovniach je veľmi potrebná. Ruší povinnosť výmenných lístkov. Zavádza limit na doplatky na lieky pre zdravotne ťažko postihnutých a dôchodcov vo výške 35, respektíve 40 eur," vyhlásil Novotný. "Zavádza jasné pravidlá pre vernostné systémy v lekárňach, aby pacienti mohli dostať zľavu z ceny lieku. Zákon upravuje aj transformáciu štátnych zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti," dodal Novotný. Vernostné systémy sa do novely, ktorú pôvodne pripravil rezort zdravotníctva, dostali práve prostredníctvom poslaneckého pozmeňujúceho návrhu Viliama Novotného. Prezident ich kritizoval kvôli legislatívnej úrovni ich spracovania. V prípade transformácie štátnych zdravotníckych zariadení prezident navrhoval posunúť termín jej začiatku, výbor však neodporučil akceptovať ani túto pripomienku a stotožnil sa len s technickými návrhmi prezidenta v súvislosti s posunutím nadobudnutia účinnosti zákona.

"Lekárnická komora, ktorá združuje viac ako 600 individuálnych lekárnikov, vidí okrem legislatívnych výhrad prezidenta problém aj v tom, že tzv. siete lekární si vedia vďaka vernostnému systému vytvoriť také podmienky, že pacienti budú kvôli rôznym bonusom prichádzať k nim a to ohrozí existenciu týchto lekární," nesúhlasí s Novotným poslanec Richard Raši (Smer-SD). Osobne vidí hlavný problém v legislatívnom spracovaní vernostných systémov, ktoré kritizuje aj prezident. Raši upozornil, že vytváranie vernostných systémov vedie k zvýšenej spotrebe liekov, čo nie je dobrý trend. Na argument, že podobné systémy sa vytvárajú pololegálne aj dnes, odpovedal, že riešením by bolo skôr zvýšenie kontroly.

"Dnes žiadne pravidlá pre vernostné systémy nefungujú, napriek tomu tieto systémy pololegálne fungujú," reagoval Novotný, podľa ktorého je lepšie prijať pravidlá a prípadne ich v závislosti od praxe doladiť v pripravovanej novele zákona o lieku, ako nemať žiadne pravidlá. "Som otvorený na diskusiu. Mojím cieľom nebolo ani znevýhodniť malé lekárne, ani zvyšovať spotrebu liekov - nemyslím si, že sa to stane - mojím cieľom bolo len toľko, aby lekáreň mohla dať zľavu z ceny lieku pre pacienta," povedal Novotný. Na otázku, či tieto ustanovenia nezvýhodnia siete lekární, odpovedal, že tieto siete de iure neexistujú a v praxi je len osem percent lekární "združených v akýchsi sieťach". "Skúsenosť ukazuje, že zľavy na doplatky sa dávajú aj v tzv. nesieťových lekárňach. Keď Slovenská lekárnická komora zobrala licenciu lekárnikovi preto, že dával zľavu, nikdy to nebolo v sieťovej lekárni, ale vždy v nesieťovej," pripomenul Novotný, podľa ktorého sú tu v spore dve skupiny lekárnikov, z ktorých časť chce dávať zľavy a druhá časť s tým nesúhlasí.

Výbor dnes odporučil aj odvolanie Gabriely Kaliskej z Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a zvolenie Moniky Pažinkovej z dôvodu potreby "skvalitnenia kontrolnej činnosti ÚDZS".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: