korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Prezidentom vrátené zákony zamestnali poslancov celý rokovací deň

Prezidentom vrátená novela zákona o zdravotných poisťovniach zamestnala poslancov v závere prvého rokovacieho dňa 12. schôdze NR SR.

Predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) vyjadril ľútosť nad tým, že práve jeho pozmeňujúci návrh týkajúci sa systému vernostných zliav v lekárňach sa stal predmetom prezidentskej kritiky. Výhrady však považuje za "viac-menej" formálne. Podľa Novotného je nutné zaviesť do systému zliav jasné pravidlá. Myslí si, že by bolo vhodné využiť daný systém, ktorý už v podstate v lekárňach funguje, v prospech pacienta. Preto presadzuje pravidlá presnej regulácie zliav. Tvrdí, že vernostný systém má význam najmä pre tých, ktorí užívajú väčšie množstvo liekov. Bývalý minister zdravotníctva a poslanec Smeru-SD Richard Raši koaličnému poslancovi pripomenul, že keby neprišiel s týmto sporným návrhom, mohla byť novela zákona o zdravotných poisťovniach podpísaná a účinná. Jej schválením sa ruší aj povinnosť výmenných lístkov, zavádza limit na doplatky na lieky pre zdravotne ťažko postihnutých a dôchodcov a obsahuje ďalšie dôležité zmeny.

Tvrdohlavosť v tejto otázke vyčítala poslancovi z koaličného tábora aj poslankyňa KDH Mária Sabolová. Takisto poukázala na to, že nebyť jeho návrhu, zákon už mohol platiť. Ďalšia poslankyňa z klubu kresťanských demokratov Monika Gibalová si myslí, že by sa mali problematikou vernostných zliav zaoberať koncepčne pri zákone o liekoch. Pripomenula, že hlasovala proti takýmto programom a preto sa stotožňuje aj s výhradou prezidenta. Poslanec Peter Kalist (SaS) v rozprave poukázal na to, že zľavy sa uplatňujú v šedej ekonomike. Domnieva sa, že by bolo vhodné ich zlegalizovať a tak rozvíriť kalné vody, na ktoré sa v súvislosti so zdravotníctvom poukazuje. Podľa jeho názoru by poslanci nemali podliehať tlakom "časti lekárnickej obce, ktoré sa snažia zabetónovať svoje zisky".

Plénum za začalo zaoberať aj poslednou z pätice noriem, ktoré vrátil prezident NR SR na opätovné prerokovanie, a to novelou zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Gašparovičovi sa nepáči nové slovné spojenie "verejná škola". Podľa jeho mienky je používanie slovného spojenia verejná škola namiesto štátnej školy nevhodné. "Slovo verejný v príslušnom tvare a jeho obsah nezodpovedá označeniu a predmetu činnosti štátnej školy," dôvodí hlava štátu. Rokovanie parlamentu pokračuje v stredu (2.2.) mimoriadnou schôdzou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: