BSK sa usiluje o zastavenie predaja drog v crazy shopoch

Zakázanie prevádzky dvoch crazy shopov v Bratislavskom kraji, v ktorých sa pod hlavičkou darčekových predmetov predáva syntetická droga mefedron, chce v čo najkratšom čase dosiahnuť Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Na dnešnom brífingu to uviedol predseda BSK Pavol Frešo a krajský lekár Valerián Potičný.

"Dostávame informácie, že Úrad verejného zdravotníctva začal konať. Tieto dve predajne sú umiestnené v lokalitách, ktoré boli vysoko drogovo rizikové, a to pri známom Pentagóne vo Vrakuni a pri vysokoškolských internátoch na Starých Gruntoch. Konať začína aj Štátna obchodná inšpekcia. Cieľ je jediný, aby sa takéto látky nedostávali do rúk nielen maloletým, ale nedostávali sa do obehu vôbec. V tejto súvislosti sme dnes ráno dostali petíciu od občanov Starých Gruntov, v ktorej žiadajú zákaz predaja takéhoto tovaru," pokračoval Frešo.

Domnieva sa, že legislatívne opatrenia proti predaju tejto drogy by sa mohli dosiahnuť už na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady SR, nakoľko sa vo veci osobne angažujú niektorí poslanci. "Tieto látky sú určené na konzumáciu a spôsobujú dôsledky podobné tvrdým drogám. Kraj veľmi veľa energie a prostriedkov investuje do protidrogovej prevencie, či už v školách alebo prostredníctvom mimovládnych organizácií. Preto takúto záležitosť nehodláme na území župy trpieť," dodal Frešo.

Tieto tzv. suveníry v crazy shopoch sú určené na konzumáciu. Pritom ich účinok na organizmus je porovnateľný s užívaním drog, ako je extáza alebo kokaín. Na Slovensku však mefedron nie je na zozname zakázaných látok. Táto droga je už zakázaná v 13 štátoch EÚ. Podľa odhadov v Európe spôsobila aj v kombinácii s inými látkami okolo 40 úmrtí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: