korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

ČR: Minister Heger chce zvýšiť platy aj sestrám

Peniaze, ktoré český minister zdravotníctva Leoš Heger minulý týždeň sľúbil českým lekárom na zvýšenie platov, budú určené aj zdravotným sestrám a ďalšiemu pomocnému personálu. Zo sľúbených dvoch miliárd českých korún (80 miliónov eur) pripadne na platy pre nelekárskych zamestnancov krajských a fakultných nemocníc štvrtina, teda pol miliardy Kč (20 miliónov eur).

V Poslaneckej snemovni o tom dnes po stretnutí so zástupkyňami Českej asociácie sestier informoval minister Heger. Dve miliardy českých korún na zvýšenie platov lekárov mali byť kompromisom, pretože lekári z iniciatívy Ďakujeme, odchádzame žiadali také zvýšenie platov, ktoré by zodpovedalo až trom miliardám korún ročne. V rámci protestnej akcie Ďakujeme, odchádzame podalo v decembri výpovede asi 3800 z celkového počtu 16.000 lekárov krajských a veľkých fakultných nemocníc. Patový stav v českom zdravotníctve, ktorý by výpadok štvrtiny lekárov od začiatku marca spôsobil, stále hrozí. Ak by sa hrozba naplnila, niektoré nemocnice by museli uzavrieť celé oddelenia. Kritický by bol najmä dostatok anestéziológov a chirurgov. V Prahe by úplne zastavili príjem pacientok dve zo šiestich pôrodníc.

Lekársky odborový klub a Česká lekárska komora trvajú na dvoch podmienkach ukončenia svojho protestu – prísľube, že všetci protestujúci lekári budú opäť prijatí do pracovného pomeru a záväzku ministra Hegera, respektíve vlády, že platy lekárov budú v blízkej v budúcnosti garantované špeciálnym zákonom. To minister zdravotníctva opakovane odmietol. Ďalšie kolo rokovaní medzi lekármi a ministerstvom zdravotníctva sa očakáva vo štvrtok.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: