Obce Mikroregiónu Púchov pomohli zachrániť detskú lekársku pohotovosť

Obce Mikroregiónu Púchov darujú púchovskej detskej lekárskej pohotovosti v tomto roku 8400 eur. Pohotovosti už v minulom roku hrozil pre finančné problémy zánik, dar obcí ju udrží minimálne v tomto kalendárnom roku. Zmluvu o finančnej pomoci podpísali dnes na púchovskej radnici.

"Neprekonateľné finančné problémy sa vyhrotili v októbri minulého roku, keď neboli prostriedky na zaplatenie bežnej prevádzky, sestier a lekárov," povedala pediatrička Eva Cígerová, zastupujúca desať lekárov a zdravotné sestry, ktoré slúžia na tamojšej detskej pohotovosti. Podľa predsedu Mikroregiónu Púchov Ľuboša Savaru lekári oslovili primátora Púchova, ktorý inicioval zvolanie valného zhromaždenia obcí mikroregiónu. Jeho členovia jednomyseľne podporili záchranu detskej pohotovosti, kde v minulom roku ošetrili takmer 4000 malých pacientov.

"Detská pohotovosť dostane podľa zmluvy od mikroregiónu 700 eur mesačne. Prostriedky sme získali navŕšením členských príspevkov jednotlivých obcí podľa kľúča, akým na spoločný účet prispievajú," zdôraznil Savara s tým, že zmluva presne určuje účel použitia a formu zúčtovania. Ako dodal, Mikroregión Púchov v tomto prípade supluje funkciu štátu v záujme poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti najmladším pacientom. Zároveň však vyjadril obavy, že to môže spustiť lavínu a o pomoc začnú žiadať napríklad pohotovosť pre dospelých či stomatologická pohotovosť.

"Rokovať určite budeme, je našou povinnosťou poskytovať služby aj v tejto oblasti. Ale tiež máme určité mantinely a nemôžeme donekonečna suplovať nedostatky existujúce v systéme medzi zdravotnými poisťovňami a lekármi," reagoval Savara na otázku, či a ako bude detská pohotovosť fungovať v budúcom roku. Ako povedal primátor Púchova Marián Michalec, mali pripravené aj náhradné riešenie, takže k zániku detskej pohotovosti by v žiadnom prípade nedošlo. "Keď je dieťa choré, tak najmä tie menšie nevedia povedať, čo ich bolí. Nielen rodičia, ale aj politici musia poznať priority. Jednou z priorít bolo, aby Púchovčania, ale aj obyvatelia okolitých obcí mali pre svoje deti možnosť odborného lekárskeho zákroku," dodal Michalec s tým, že ani na chvíľu nepochyboval o kladnom postoji starostov obcí Mikroregiónu Púchov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: