Únik videa z českej nemocnice Motol usvedčuje šéfa z protekcionizmu

Najväčšia česká nemocnica, Fakultná nemocnica Motol v Prahe, si v minulosti dláždila cestu k štedrým miliardovým štátnym dotáciám uplatňovaním špeciálneho protekcionizmu: prominentní pacienti, ktorých posielal na oddelenia sekretariát generálneho riaditeľa, mali nadštandardnú starostlivosť.

Vyplýva to zo šesťminútového videa z internej porady vedenia nemocnice, ktoré dnes preniklo do českých médií. FN Motol v Prahe 5 zamestnáva asi 5000 zamestnancov a má povesť jednej z najlepších českých nemocníc. „(Naša) nemocnica – v tých odborných problémoch – je schopná splniť každému, čo mu vidí na očiach,“ hovorí na videu riaditeľ nemocnice Miloslav Ludvík s tým, že za miliardy korún zo štátneho rozpočtu na investície táto nemocnica vďačí práve protekčnému systému. Riaditeľ sa na zázname dokonca ponosuje na to, že jedna z protekčných pacientok musela na vyšetrenie čakať dve hodiny. To sa pritom „normálnym“ objednaným pacientom v tejto nemocnici bežne stáva.

„Ten systém nám veľmi pomáha,“ konštatuje riaditeľ. Záznam, ktorý vznikol pravdepodobne počas stretnutia riaditeľa Ludvíka s primármi a prednostami oddelení, usvedčuje šéfa najväčšej českej nemocnice aj z toho, že toleruje v nemocnici výberové konania, ktoré sú iba formálne s vopred známym víťazom a možno aj vopred známou cenou.

„My občas súťažíme, ale tá súťaž prebieha tak, že je päť firiem, ktoré môžu dodať materiál. Tak sa povie, že firma A sa zúčastní, firma B sa zúčastní, firma C sa zúčastní, firma D vyhrá a firma E sa zúčastní. Na budúce sa to (poradie) prehodí,“ vysvetľuje riaditeľ. Video, ktoré kompromituje riaditeľa motolskej nemocnice, môže súvisieť s núteným odchodom hovorkyne nemocnice Evy Jurinovej. Bývalá populárna moderátorka TV Nova v nemocnici nedobrovoľne skončila po desiatich rokoch pôsobenia.

Šéfa nemocnice hovorkyňa „podráždila“ minulý týždeň výrokom, že ako manažér zlyhal, keď odcestoval na dovolenku na safari do Afriky – a to v dobe, keď v Česku vrcholia rokovania nespokojných lekárov s ministerstvom zdravotníctva. Riaditeľ nemocnice kontroval poznámkou, že vo FN Motol v rámci protestnej akcie Ďakujeme, odchádzame dalo výpoveď iba 25 lekárov. Riaditeľ hovorkyni - ešte pred návratom z dovolenky - nakázal ďalšie vyjadrenia pre médiá konzultovať s manažmentom nemocnice, čo Jurinová interpretovala ako zákaz komunikovať s novinármi. V pondelok dostala hovorkyňa Eva Jurinová okamžitú výpoveď.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: