korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

O výroky šéfa nemocnice Motol sa už zaujíma aj polícia

Kontroverzné výroky riaditeľa najväčšej českej nemocnice, Fakultnej nemocnice Motol v Prahe, o protekčných VIP pacientoch a manipulovaní zákaziek v nemocnici prešetrí česká protikorupčná polícia.

Potvrdil to hovorca útvaru Roman Skřepek s tým, že vyšetrovatelia si vyžiadajú celý, nezostrihaný 70-minútový záznam vystúpenia šéfa nemocnice Miloslava Ludvíka pred primármi a vedúcimi oddelení. Do médií a na sociálne siete v stredu unikol niekoľkominútový zostrih plný škandálnych výrokov. Ludvík, ktorý nemocnici s vyše 5000 zamestnancami šéfuje už desať rokov, na zázname dáva do priamej súvislosti ústretovosť nemocnice voči VIP pacientom a získanie mnohomiliardových dotácií na rekonštrukciu nemocnice. Na políciu sa obracia aj samotný riaditeľ. Formou trestného oznámenia na neznámeho páchateľa žiada vyšetriť, ako interné video z nemocnice uniklo. Miloslav Ludvík priznal, že jeho sekretariát posiela na oddelenia žiadosti o prijatie rôznych pacientov, nejde však údajne o protekciu, ale o objednávanie pacientov v riadnych termínoch. Ludvík dnes novinárov presviedčal, že sa ničoho nezákonného nedopustil a na svoju rezignáciu nevidí dôvod.

„(Naša) nemocnica – v tých odborných problémoch – je schopná splniť každému, čo mu vidí na očiach,“ hovorí na videu riaditeľ nemocnice Miloslav Ludvík s tým, že za miliardy korún zo štátneho rozpočtu na investície táto nemocnica vďačí práve protekčnému systému. Riaditeľ sa na zázname dokonca ponosuje na to, že jedna z protekčných pacientok musela na vyšetrenie čakať dve hodiny. To sa pritom „normálnym“ objednaným pacientom v tejto nemocnici bežne stáva. „Ten systém nám veľmi pomáha,“ konštatuje riaditeľ a ďalej priznáva, že vie, ako v nemocnici prebiehajú zmanipulované výberové konania. „My občas súťažíme, ale tá súťaž prebieha tak, že je päť firiem, ktoré môžu dodať materiál. Tak sa povie, že firma A sa zúčastní, firma B sa zúčastní, firma C sa zúčastní, firma D vyhrá a firma E sa zúčastní. Na budúce sa to (poradie) prehodí,“ vysvetľuje riaditeľ. FN Motol v piatom pražskom obvode ročne poskytne služby 860.000 pacientom, z ktorých 70.000 hospitalizuje. Z vyše 5000 zamestnancov nemocnice je vyše 1100 lekárov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: