Letecká záchrana v horách nebude spoplatňovaná

Letecká záchrana v horách nebude spoplatňovaná
Zdroj: bigstockphoto.com

Letecká záchranná zdravotná služba (LZZS) nebude spoplatňovaná ani po 1. júli, kedy vstupuje do platnosti novela zákona o Horskej záchrannej službe.

"Zo zákona je LZZS hradená zdravotnými poisťovňami, a teda priama platba odpadá. Čo sa týka horskej služby, podľa zákona o HZS budú hradené všetky jej výkony, bez ohľadu na to, či pôjde o zásah v technicky zložitom teréne alebo znášanie po turistickom chodníku," vysvetlil na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Air Transport Europe (ATE) v Poprade Milan Hoholík. Spresnil, že ATE prevádzkuje päť zo šiestich stredísk LZZS na Slovensku - v Poprade, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre a Bratislave.

V súvislosti s novelou zákona o HZS dochádza k zmenám aj vo využívaní Karty darcu, ktorú ATE zaviedla približne pred troma rokmi a na službách v prospech darcov participovala doposiaľ aj HZS. Nadväzne na legislatívne zmeny od spolupráce odstúpila. Hoholík konštatoval, že LZZS bude naďalej poskytovať držiteľom karty nadštandardné služby, teda aj zásahy, ktoré zdravotné poisťovne nebudú považovať za indikované. Pripomenul, že Karta darcu nie je konkurenčným produktom pre poisťovne. Ľudia, ktorí častejšie prichádzajú do hôr, môžu získať kartu za finančný dar najmenej 200 korún. Karty doposiaľ vlastní 1374 ľudí, z nich asi tretina zo zahraničia, predovšetkým z Čiech a Poľska.

Na margo súčinnosti s HZS Hoholík uviedol, že "za technický zásah a vyslobodzovanie je zodpovedná HZS. Ak požiada ATE o vrtuľník, spoločnosť jej ho poskytne, samozrejme za príslušnú úhradu". Ide napríklad o dopravu záchranárov na miesto zásahu. Spresnil, že na rozdiel od vlaňajška, kedy zdravotné poisťovne preplácali iba skutočné výkony LZZS, v súčasnosti majú paušálnu náhradu nákladov. Letová minúta stojí 901 korún. Priemerný letový čas pri záchranných akciách v Tatrách je 20 až 40 minút.

Na otázku, za akých podmienok vrtuľník nemôže v horách zasiahnuť, Hoholík odpovedal, že je to v prípade zlých poveternostných podmienok. "Ak neprídeme my, musí prísť HZS". Pre TASR dodal, že o každej záchrannej akcii v horách budú informovať horskú službu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: