Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni si drží vysokú úroveň

Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni si drží vysokú úroveň
Zdroj: bigstockphoto.com

Od roku 1959 sídli v Ľubochni špecializované zariadenie s celoštátnou pôsobnosťou na diagnostiku a liečbu ochorení žliaz s vnútornou sekréciou, v poslednom desaťročí s oficiálnym názvom Národný endokrinologický a diabetologický ústav (NEDÚ). Jeho nezastupiteľné postavenie v sieti slovenských zdravotníckych zariadení vyzdvihol pre TASR bývalý dlhoročný riaditeľ a v súčasnosti vedúci výskumného oddelenia Jozef Michálek.

„Ak niekto na Slovensku tvrdí, že sme svetoví, tak to zaváňa chválenkárstvom, ale v tomto prípade je to úplne namieste. Dejiny majú svoje paradoxy. Z odborného hľadiska zažíval tento ústav najväčší rozkvet v období normalizácie. V 60. rokoch veľa ľudí zamierilo na Západ. Naučili sa tam moderné postupy analyzovania hormónov a nielen to, dokonca aj vyrábať diagnostické súpravy. Tí, ktorí sa tesne po invázii vrátili, boli perzekvovaní, ale našli tu odborný azyl,“ uviedol Michálek.

Zdôraznil, že ľubochniansky ústav bol a naďalej je špičkovým pracoviskom klinickej endokrinológie nielen v rámci Slovenska. „Boli sme priekopníkmi pri zavádzaní väčšiny nových metód a postupov. Stačí spomenúť monitorovanie pacientov s cukrovkou v domácich podmienkach metódou tzv. suchej kvapky, intenzifikovanú liečbu inzulínovými perami či pumpy na kontinuálne podávanie inzulínu do ľudského tela,“ spresnil.

„Pre našich pacientov je najpodstatnejšie, že sme schopní vykonať komplexnú diagnostiku doslova v priebehu niekoľkých hodín. Z našich výsledkov boli príjemne šokované i viaceré svetové kapacity v tomto odbore. Snažíme sa, aby sme nevypadli z rozbehnutého rýchlika. Potenciál dokazujú už i mladí lekári, ktorí sem v poslednom čase nastúpili,“ dodal Michálek s tým, že jeden z nich bol už sotva rok po promócii prednášať až v Japonsku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: