korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Od zvedenia generickej preskripcie očakáva MZ SR úsporu 46 miliónov eur ročne

Ministerstvo zdravotníctva SR predpokladá, že zavedenie generickej preskripcie, teda predpisovanie liekov na úrovni účinnej látky, by malo priniesť ročnú úsporu 46 miliónov eur. Toľko podľa rezortu pacienti zbytočne doplatili za lieky, ktoré mali aj lacnejšiu náhradu. Riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky rezortu Michaela Gajdošová priblížila, že táto téma ešte stále nie je uzatvorená a prebieha o nej odborná diskusia so všetkými zúčastnenými stranami.

Predpisovanie na úrovni účinnej látky umožňuje aj súčasná legislatíva, ako však poukázala Gajdošová, v praxi sa táto možnosť nevyužíva takmer vôbec a lekári predpisujú názov lieku. Nový zákon o lieku, ktorý by mal platiť od októbra tohto roku, by mal preto urobiť z tejto možnosti povinnosť. Ministerstvo v tejto súvislosti plánuje vydať vyhlášku, ktorou sa určí pozitívny zoznam účinných látok. Tie budú lekári povinne predpisovať, pre konkrétny liek sa rozhodne pacient až v lekárni. Do zoznamu nebudú zaradené omamné a psychotropné látky, viaczložkové lieky a lieky pod patentovou ochranou, ku ktorým neexistuje generická náhrada, vysvetlila Gajdošová.

"Jednoznačným prínosom je prínos pre samotného pacienta. Bude si môcť vybrať liek na základe doplatku," skonštatovala na margo plánovaného opatrenia. Lepšej orientácii občanov v tejto problematike má prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke rezortu. Po zadaní názvu lieku do kalkulačky sa na obrazovke objavia všetky lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku, ale sú od rôznych výrobcov. Pacienti tak majú možnosť zistiť, ktorý liek je najlacnejší. Ak chce pacient svoj predpísaný liek zmeniť za liek s nižším doplatkom, mal by sa na túto možnosť spýtať svojho lekárnika.

Generikum je liek, ktorý vyrába tzv. generická firma po tom, ako originál stratil patentovú ochranu. Liek musí mať preukázanú rovnakú kvalitu, účinnosť a bezpečnosť ako originál. Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, na tlak, na cholesterol, u liekov pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach. Naopak, generickú substitúciu nemožno vykonávať pri takých účinných látkach, kde nie je možné zaistiť ich kopírovateľnosť ako napríklad inzulíny, monoklonálne protilátky alebo iné liečivá, zväčša bielkovinového charakteru.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: