korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Na Slovensku sa zrealizovalo vyše 2200 transplantácií kmeňových buniek

Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek predstavuje vo svete aj na Slovensku jednu z najčastejších transplantácií. Využíva sa na liečbu závažných hematologických a nádorových chorôb. Prvá transplantácia s úplným prihojením štepu kostnej drene, a to medzi súrodencami, sa uskutočnila v Bratislave v júli 1989. Odvtedy sa na Slovensku zrealizovalo 2237 transplantácií krvotvorných buniek, uvádza správa o plnení Národného transplantačného programu.

Transplantácia kmeňových buniek (TKB) zahŕňa dva základné typy transplantácie, a to autológnu, pri ktorej sa transplantujú krvotvorné bunky samotného chorého alebo alogénnu. Vtedy sa používa štep od zdravého darcu, teda súrodenca, príbuzného alebo dobrovoľného nepríbuzného darcu. Vo svete prevažujú autológne TKB, na Slovensku v roku 2010 sa uskutočnilo 122 autotransplantácií a 46 transplantácií od zdravého darcu. Na takéto zákroky sa využívajú tri základné typy transplantátov, a to kostná dreň, krvotvorné bunky z cirkulujúcej krvi a pupočníková krv. Na Slovensku dominuje využitie cirkulujúcich krvotvorných buniek. Bunky od chorého sa využívajú v prípade lymfómov a mnohopočetných myelómov. Transplantáty od darcov sa zase využívajú v prípade leukémie a útlmu krvotvorby.

Na Slovensku je sedem centier pre transplantácie krvotvorných kmeňových buniek. Jedno pre deti v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave a šesť pre pacientov v dospelom veku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: