O odchode českých lekárov bude rokovať Bezpečnostná rada štátu

Vláda Petra Nečasa (ODS) "zaspala", a mzdové požiadavky lekárov, ktorí hrozia hromadným odchodom z nemocníc k 1. marcu, nezačala riešiť včas. Konštatoval to dnes predseda Asociácie krajov Českej republiky a juhomoravský hajtman Michal Hašek (ČSSD) v súvislosti s rokovaním Bezpečnostnej rady štátu (BRŠ), ktoré bude v utorok.

Hrozba odchodu až 3800 lekárov sa týka veľkých fakultných i dôležitých krajských nemocníc. Hašek sa pozastavil aj nad tým, ako dlho vláde trvalo, kým zasadanie bezpečnostnej rady zvolala. Asociácia krajov požiadala o zvolanie BRŠ ešte vlani 26. decembra. "Chcem vyjadriť vážne znepokojenie. Stáva sa z toho veľmi vážny problém," zdôraznil Hašek s tým, že ak sa spor lekárov a ministerstva zdravotníctva nepodarí vyriešiť do konca budúceho týždňa, bude nutné na úrovni bezpečnostnej rady prijať konkrétne opatrenia, ako zabrániť hroziacemu kolapsu. Do kampane lekárskych odborov a lekárskej komory za skokové zvýšenie miezd sa zapojila asi štvrtina lekárov, ale z niektorých nemocníc sa chystá odísť taký počet lekárov, že to činnosť nemocníc ochromí. Kľúčový môže byť nedostatok anestéziológov a chirurgov, v dôsledku čoho by nemocnice museli rušiť plánované operácie a zatvárať celé oddelenia.

Vážne problémy by mohli nastať od konca februára na Morave, na Vysočine i v niektorých nemocniciach Prahe. V hlavnom meste by kvôli nedostatku lekárov museli úplne zastaviť príjem rodičiek dve nemocnice zo šiestich. Minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) dnes síce pripustil pokračovanie rokovania s lekármi, ale naďalej odmieta ich požiadavky. Kým minister núka lekárom na platy pre tento rok dodatočných 1,5 miliardy Kč, lekári žiadajú najmenej dve miliardy a k tomu aj nespochybniteľné záruky, že sľúbené peniaze skutočne dostanú. Podľa ministra by 1,5 miliardy Kč stačilo na to, aby sa lekárom – podľa dĺžky praxe – zvýšil základný plat o 5000 Kč (200 eur) až 8000 Kč (320 eur) mesačne. Lekársky odborový klub však požaduje pre lekárov zvýšenie platov o 8000 až 12.000 Kč (480 eur). Napriek tomu, že minister zdravotníctva označuje požiadavky lekárov – navyše v dobe úspor a doznievajúcej hospodárskej krízy - za prehnané, dnes pripustil, že české zdravotné poisťovne majú na svojich účtoch prebytok 10 miliárd Kč (400 miliónov eur). Podľa Michala Haška je však tento prebytok aktuálne až 14 miliárd Kč (560 miliónov eur). Plné uspokojenie požiadaviek lekárov by si vyžiadalo približne tri miliardy korún ročne (120 miliónov eur).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: