korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nemocniciam v Leviciach a Topoľčanoch platia poisťovne menej, sú v strate

Hospodárenie nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch je mínusové. Podľa Marty Eckhardtovej, riaditeľky neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami, ktorá obe zariadenia spravuje, môže za nepriaznivú ekonomickú situáciu nastavenie legislatívy a politika zdravotných poisťovní. Zriaďovateľom oboch nemocníc je Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Eckhardtová krajských poslancov na ich ostatnom rokovaní informovala, že poisťovne platia za zdravotné výkony také úhrady, ktoré vôbec nezodpovedajú reálnym nákladom nemocníc. Sumy preplácané jednotlivým zdravotníckym zariadeniam okrem toho nie sú jednotné a poisťovne si ich upravujú podľa vlastných pravidiel.

„Doteraz sa v žiadnom prípade zmluvy so zdravotnými poisťovňami nezverejňovali a každá poisťovňa mala právo rozhodnúť, akým spôsobom zazmluvní tú ktorú nemocnicu. Teraz, keď som sa dostala k cenám, bola som zhrozená, že sú nepomerne nižšie, ako v ostatných zdravotníckych zariadeniach,“ uviedla Eckhardtová.
Podľa jej slov dostávajú nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch od poisťovní menej peňazí, ako dostanú za tie isté výkony porovnateľné nemocnice v iných regiónoch. „Čím viacej na východ, tým vyššia cena za ukončenú hospitalizáciu. Bohužiaľ, je to tak. To znamená, že budeme žiadať od jednotlivých zdravotných poisťovní, aby nás informovali a zosúladili ceny za ukončené hospitalizácie,“ pokračovala Eckhardtová.

Rok 2011 bude podľa jej slov pre obe nemocnice veľmi ťažký. Upozornila na to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa, vzhľadom na svoje hospodárske výsledky zavádza prísny režim hospodárenia. „Pripravila pre nás nový systém osobitne hradenej zdravotnej starostlivosti, do ktorej spadajú výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Požaduje, aby do týchto výkonov spadali aj všetky hospitalizácie do 96 hodín. Tieto ceny sú pritom nepomerne nižšie, ako ceny za ukončené hospitalizácie, ktoré už v minulom období nezodpovedali reálnym ekonomickým nákladom jednotlivých nemocníc,“ pripomenula Eckhardtová.

Súčasná strata nemocníc dosahuje státisíce eur. „Momentálne v nemocnici Levice sa pohybuje vo výške okolo 900.000 a v nemocnici Topoľčany okolo 300.000 eur,“ uviedla Eckhardtová. Nemocniciam by mohli vylepšiť ekonomickú situáciu verejné lekárne, ktoré v nich chce nezisková organizácia vybudovať. Prvá už funguje v topoľčianskej nemocnici, ďalšie by sa mali otvoriť začiatkom mája. „S otvorením verejných lekární počítame, že prídu do našich zariadení nejaké ďalšie zdroje, aj keď tie budeme môcť dostať až v závere roka, pretože jednotlivé lekárne budú pôsobiť ako samostatné eseročky. To znamená, že finančné prostriedky budú môcť dôjsť až v súvislosti s rozdelením zisku, pretože nemocnica je zriaďovateľom týchto eseročiek,“ vysvetlila Eckhardtová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: