Na patový stav v českých nemocniciach sa pripravujú kraje i vláda

Český štát je pripravený čeliť hroziacemu kritickému nedostatku lekárov, ktorý môže nastať od 1. marca v dôsledku výpovedí 3800 lekárov krajských a štátnych fakultných nemocníc. Po vyše dva a polhodinovom rokovaní Bezpečnostnej rady štátu za účasti krajských hajtmanov o tom dnes informoval český premiér Petr Nečas (ODS). Ako Nečas vysvetlil spolu s ministrom zdravotníctva Leošom Hegerom (TOP 09), veľké fakultné nemocnice i krajské nemocnice by na dobu dvoch mesiacov prešli na tzv. letný dovolenkový režim a zastavili by výkon neakútnych plánovaných operácií. Civilným nemocniciam by pomohli aj štyri české vojenské nemocnice. Armáda by svoje kapacity, vrátane helikoptér, vyčlenila aj na presuny pacientov medzi nemocnicami.

S vojenskou poľnou nemocnicou, ktorú česká armáda v minulosti vysielala na Balkán i do Afganistanu, sa však podľa premiéra neráta.

"Takú bežnú prázdninovú prevádzku, keď nemocnica beží asi na 50 percent svojho výkonu, je možné udržať dva mesiace. My však predpokladáme, že nie všetci lekári, ktorí dnes deklarujú, že sa do nemocníc nevrátia a že svoje výpovede neodvolajú, svoj postoj dodržia. Máme signály o tom, že niektorí sa chystajú tesne pred koncom februára tú (svoju) výpoveď stiahnuť, a niet pochýb o tom, že mnoho lekárov nemá žiadnu alternatívu, nemá zaistenú prácu v zahraničí a ani nemajú záujem zotrvať príliš dlho v stave nezamestnanosti," vysvetlil minister Heger.

Juhomoravský hajtman a predseda Asociácie krajov ČR Michal Hašek po rokovaní ocenil, že vláda začala riešiť možné vážne dopady odchodu lekárov, zároveň ale premiéra kritizoval, že nechce mzdovým požiadavkám protestujúcich lekárov vyhovieť. Podľa Haška prípadné vyhlásenie krízového stavu bolo v konečnom dôsledku pre štát nákladnejšie než zvýšenie platov lekárov. "Veľmi dôrazne sme opäť vyzvali premiéra Nečasa i vládu, aby sa pokúsili dohodnúť s lekárskymi odbormi a s lekármi. Iba rokovanie a dohoda sú scenárom, ktorý bude znamenať, že po 1. marci 2011 nebudú občania ČR ohrození v poskytovaní zdravotnej starostlivosti," zdôraznil Hašek a k ústupkom – v podobe zmeny formy protestu - vyzval aj lekárske odbory.

Česká lekárska komora a Lekársky odborový klub ČR upozorňovali ministerstvo zdravotníctva na neudržateľne nízke základné mzdy lekárov už od leta. Ešte aj v novembri, keď lekári v rámci akcie Ďakujeme, odchádzame chystali hromadné výpovede, minister zdravotníctva Leoš Heger situáciu bagatelizoval a tvrdil, že výpovede podajú iba stovky lekárov. Fakt, že na konci decembra podalo výpoveď takmer 3800 lekárov, čo je asi štvrtina z celkového počtu lekárov krajských a fakultných nemocníc, ministra zaskočil. V niektorých nemocniciach podala výpoveď až polovica lekárov. Dvojmesačná výpovedná lehota vyprší na konci februára. Rokovania medzi ministerstvom a lekármi boli blízko kompromisu keď Heger lekárom sľúbil pridať na platy dve miliardy českých korún. Minister však neskôr zoznam príjemcov dodatočných prostriedkov rozšíril aj o zdravotné sestry a odmietol odbormi navrhovaný text dohody. Lekárske odbory okrem iného požadujú nespochybniteľné záruky, že sľúbené peniaze lekári dostanú, a do budúcnosti požadujú otázku platov lekárov riešiť špeciálnym zákonom.

Olej do ohňa dnes podľa opozičnej ČSSD prilial prezident Václav Klaus, keď pochválil lekárov, ktorí sa do protestu nezapojili, a kritizoval tých, ktorí "sa vyhrážajú" odchodom. "Podporujem ministra zdravotníctva. Zhováral som sa s ním telefonicky dlhší čas a myslím si, že viac ustupovať nie je možné. Jednoducho, občania ČR si to neželajú," vyhlásil Klaus ešte pred rokovaním Bezpečnostnej rady štátu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: