Vo Francúzsku sa narodilo prvé "dizajnérske dieťa"

Vo Francúzsku prišlo na svet prvé dieťa počaté s pomocou genetického inžinierstva. Oznámili to dnes tamojší lekári. Stalo sa tak v čase, keď sa parlament zaoberá návrhom zákona o bioetike.

Prvé "dizajnérske dieťa", ako ho prezývajú kritici tejto technológie, sa narodilo pred vyše desiatimi rokmi v USA. Kmeňové bunky Adama Nasha boli vtedy úspešne využité pri liečbe dedičnej choroby u jeho staršej sestry Molly. Francúzsky geneticky "upravený" chlapec sa narodil 26. januára v nemocnici Antoina Béclera na parížskom predmestí Clamart. Vážil 3650 gramov a rodičia mu dali meno Umut-Talha (po turecky Nádej).

Podľa lekárov však prináša dvojnásobnú nádej - nielenže sa narodil zdravý v rodine, postihnutej genetickou poruchou tvorby krvi (beta thalassemia), ale jeho kmeňové bunky môžu pomôcť pri liečbe uvedenej poruchy u jeho staršieho súrodenca. Vajíčko po mimotelovom oplodnení "v skúmavke" metódou genetického inžinierstva lekári skontrolovali, či nie je nositeľom genetickej poruchy a následne ho vložili do maternice.

Umut-Talha je prvým dieťaťom počatým s pomocou genetického inžinierstva, ktoré prišlo na svet vo Francúzsku. Táto krajina má tradične konzervatívny postoj k lekársky asistovanej reprodukcii a výskumu kmeňových buniek. Professor René Frydman, jeden z lekárov, ktorý stál za narodením chlapca, povedal, že francúzska "ideológia" blokuje pokrok v lekársky asistovanej reprodukcii. "Potrebujeme zákon, ktorý nám umožní rozvíjať zavádzanie noviniek a výskum na zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti," uviedol Frydman.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: