Podľa I. Uhliarika by sa prvé nemocnice mohli stransformovať v lete

Z 37 štátnych nemocníc a ústavov, ktoré sa majú transformovať na akciové spoločnosti, je podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) asi polovica na tento krok viac pripravená, keďže nemajú dlhy. "Myslím, že v lete by sme mohli mať hotové celé projekty prvých nemocníc," povedal dnes novinárom. Medzi nemocnice s vyrovnaným hospodárením patria napríklad tie v Nových Zámkoch, Nitre či Banskej Bystrici, ako aj štátne ústavy.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) ešte koncom minulého roka potvrdil, že oddlženie štátnych nemocníc, ktoré dlhujú Sociálnej poisťovni či dodávateľom energií a liekov desiatky miliónov eur, je pred ich transformáciou nevyhnutné. Ako ozrejmil Uhliarik, o riešení tejto otázky sa stále rokuje, tieto prostriedky však budú musieť pochádzať z mimorozpočtových zdrojov. Šéf rezortu pripustil, že existuje aj možnosť, že sa zdravotnícke zariadenia neoddlžia sto percente, ako tomu bol pri transformácii niektorých zariadení v roku 2006. "Rokujeme s ministerstvom financií o tomto a chceme, aby ten dlh bol čo najnižší a aby akciová spoločnosť vo svojom začiatku od bodu jedna nemala dlhy," priblížil. Verí, že nemocniciam sa rôznymi opatreniami podarí znižovať svoje záväzky.

Opätovné spustenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti prináša novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá nadobudne účinnosť v apríli. Všetky štátne zariadenia by sa mali transformovať do konca roka. V odôvodnených prípadoch sa tento termín bude môcť posunúť o pol roka. "Transformáciou na akciové spoločnosti sa zavedie do hospodárenia nemocníc zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu," zdôvodňovalo tento krok ministerstvo. Štátne nemocnice majú formu príspevkových organizácií, charakterizovanú podľa rezortu netransparentnosťou, zlým riadením a neprehľadným účtovníctvom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: