Kľúč k šťastiu

Kľúč k šťastiu
Zdroj: bigstockphoto.com

„Šťastie je také prelietavé, že až keď nás opustí, vieme, ako veľmi nám chýba. Marcela Laiferová vie o šťastí veľa, lebo jej život je aj o ťažkých stratách,“ povedala po prečítaní knihy Kľúč k šťastiu Alena Heribanová. Nájdete v nej tipy a triky, ako prežiť ťažké chvíle s nadhľadom a optimizmom; všeličo o charizme, stereotypoch, biologických hodinách, trápení z rozchodu, ale aj o zdravom egoizme, či o tom, čo vynervuje ženu a čo muža. „Laiferová vie o šťastí spievať, rozdávať ho, a vie o ňom aj krásne písať,“ dodáva Heribanová.

„Vždy, keď počujem spievať Marcelu Laiferovú, oceňujem, že sa nepredvádza iba hlasom, ale zakaždým jej aj dobre rozumieť, pretože Marcela si váži slová,“ dodáva Ľubomír Feldek. „Prežila úspešný život – a je od nej pekné, že chce aj iným, nielen nám svojim priateľom, ale aj tisícom neznámych čitateľov – prezradiť, ako sa taký život žije...“ Aj preto nikoho neprekvapí, že Marcela o slovách nielen spieva, ale aj sama sa rada vyjadruje slovom. Najnovšie v knihe Kľúč k šťastiu plnej zaujímavých postrehov a rád.

Prečítajte si ukážku z knihy Kľúč k šťastiu:

Liečivá sila drieme v našom tele

Zdravie nezávisí len od dobrého lekára, od dôležitého zásahu alebo od určitého lieku. Aj náš vnútorný lekár je veľmi dôležitý, ak ho aktivujeme, tu sa nachádza.

Myslím, že už veľa ľudí chápe a je to podložené vedeckým výskumom, že naše myšlienky a pocity majú veľký vplyv na naše telo. Tie vplývajú na nás aj keď sme prechladnutí, máme zlomeninu, reumu alebo rakovinu. Iniciatíva pacienta je preto veľmi dôležitá. Kto pozitívne myslí čerpá silu aj vo vlastnom tele. Dáva si pozor, aby bol v rovnováhe a rýchlejšie sa uzdraví ako ten, ktorý sa utápa vo vlastnej šťave. Rozhodne nesmieme pochybovať, lebo myšlienka má obrovskú silu. Pri šoku a strese vyplavuje sa stresový hormón adrenalín. Následne srdce začne biť rýchlejšie a tlak sa zvýši. Ak to trvá dlhšiu dobu, začneme plytko dýchať. Tým klesne obsah kyslíka v krvi až o 40 %. Orgány, tkanivá sú nedostatočne zásobené kyslíkom, čo ovplyvní látkovú výmenu. Produkty rozpadu sa začnú hromadiť v bunkách a môže vzniknúť zápal hlavne v kĺboch, chrbtici a v šľachách. Pri depresívnom stave klesne imunita až o 50 – 60 %. Stúpa riziko infekcie a riziko chronickej choroby ako je napr. reuma, alergie, rakovina. Naopak, u vyrovnaného optimistického človeka stúpa imunita, čo sa dá aj zmerať. Netreba podliehať beznádeji, lebo potom budeme skutočne v beznádejnej situácii. Skúsme veriť, že nemoc ako prišla tak aj s pomocou našou sa stratí. Tí ktorí poznajú autogénny tréning poznajú vetu: moje nohy sú teplé a oni skutočne budú teplé. Všetci už počuli o placebo efekte. Pacientovi podávajú hroznový cukor alebo inú nevinnú tabletku a pacient sa začne skutočne cítiť lepšie. Teda zásada je, že pozitívne myšlienky majú liečivý efekt. Určite ste počuli o vyliečení ťažkých chorôb, že to prekvapilo aj lekárov. Aj chorý človek sa môže cítiť spokojný, kým zdravý je na pokraji zrútenia.

Nájdime svoj vlastný zdroj sily. Neposúvajme nemoc do stredu záujmu a pripomínajme si kedy sme sa naposledy cítili zdravo a spokojne. Kedy a za akých okolností sa dokážeme uvoľniť a do týchto situácií sa treba dostať. Nájdime si prácu pri ktorej zabudneme na starosti. Hybné sily nemoci aj uzdravenia nesie každý v nás. Niekedy aj smrť (predčasná) je efektom vlastného rozhodnutia aj neuvedomovaného. Odstránenie psychického nesúladu je zložitý proces. Je to útok proti človeku, proti jeho nežiadúcim vlastnostiam, ako je egoizmus, bezohľadnosť, závisť a pomstychtivosť.

Nevyladený rodič môže zdeformovať psychicky dieťa. Strach z nemoci a nenávisť voči nej môže tiež viesť k zhoršeniu choroby.

Psychosomatická medicína je odbor, ktorý skúma práve súvislosť medzi psychikou a chorobou. V Nemecku sa od roku 1987 prednáša a je predmetom postgraduálneho štúdia aj u nás. Nechcem s tým naznačiť, že všetky tieto emócie u každého vyvolajú horeuvedené choroby. Nemoc je výsledkom nesúladu so svetom. Hovorí sa, že neexistuje nevyliečiteľná nemoc, ale nevyliečiteľný človek. Emócie nás robia šťastných a zdravších.Emócie ktoré môžu viesť niekedy k chorobe.

Astma: môže sa vyskytnúť u detí keď žijú v rodine v napätí a konfliktoch.
Fajčenie: je útok voči vlastnej rozbitej psychike, ale aj u ľudí, ktorí chcú všetko za každú cenu.
Diabetes: túžba po láske a blízkosti.
Rakovina: často označovaná ako nemoc dobrákov, u ľudí so sklonom k depresiám a k sebaobetovaniu. Nevšímajú si vlastné potreby.
Infarkt: deptaná psychika, človek koncentrovaný na seba a na svoju prácu.
Alzheimerova nemoc: často u ľudí pragmatických, u dlho neriešených rozporov, jednostrannosť ega.
Kožné choroby: problémy s erotikou. Je nebezpečné všímať si zlo. Tiež časté konflikty. Koža je ochranou pred vonkajškom.
Žalúdočné vredy: neriešenie vnútorných konfliktov.
Vysoký tlak: potlačované úzkostné stavy.
Choroby pečene: keď človek nevie transformovať vonkajšie javy a má rozkolísanú psychiku.
Choroby srdca: negatívne emócie, ktoré nedokážeme riešiť, silné ego, nezáujem o okolie. Pozitívne emócie liečia srdce (akoby pohladkali srdce).
Parkinsonova choroba: nevypovedaný strach, vysoké nároky na výkon, často u lekárov, právnikov a politikov. Neukáž svoju pravú tvár.

Počúvajme svoje biologické hodiny

Neviete spracovať stres? Nemáte už viac síl? Pravdepodobne žijete proti vášmu vnútornému rytmu. Kto ho odhalí žije kľudnejšie a úspešnejšie.

Večer pri televízii zaspíte a ráno vstávate prvý. Kým ostatní spokojne oddychujú. Roky som takto žila až som pochopila, že to tak ďalej nejde. Môže to byť aj opačne. Dôležité veci v plnej koncentrácii dokážete vyriešiť večer a ráno nedokážete vstať.

Biorytmus je dedične podmienený. Žiaden problém – obe možnosti sú reálne, len biologické hodiny tikajú rozdielne. Existujú ľudia, ktorým hovoríme „škovránok“ a opačne „sovy“, ktoré ožívajú poobede a večer. Bohužiaľ, musíme naše vnútorné hodinky prispôsobiť každodennej pravidelnosti, lebo pracujeme bežne v rozmedzí 8. až 18. hodinou. Napriek tomu môžeme získať aj v tomto zošnurovaní lepší výkon. Pokúsme sa rôzne činnosti vykonávať v optimálnom čase. Môžete sa sami otestovať, ktorý typ človeka sa vo vás nachádza. Dajte si budík v sobotu ráno na siedmu hodinu, ak po zazvonení budíka dokážete kľudne spať ďalej, ste aktívny až večer. Ak ste ale schopný okamžite vstať, alebo po zazvonení zaspíte, ale snívajú sa vám nepokojné sny, ste ranný typ.

Ak sa zmení letný čas na zimný a opačne, veľa ľudí má rôzne problémy, aj keď sa jedná len o jednu hodinu. Niektorí nevedia zaspať, iní bojujú so stálou únavou, alebo majú problém so zažívaním. Tak malý rozdiel vplýva na nás akoby sme leteli do iného časového pásma. Telo vypadne z rytmu a musí sa situácii prispôsobiť.

Učenie, obed, šport, oddych, zubný lekár – na všetko má človek optimálny čas. Teda termíny, ktoré sú komplikované treba plánovať vo vhodnom čase. To znamená zložité písanie, skúšky, rokovanie so zložitým partnerom a podobne. Výdrž a svaly sú poobede v najlepšej forme, všetky funkcie tela majú určitý rytmus. Dýchanie, úder srdca alebo látková premena, ale aj produkcia hormónov. Výsledkom je, že keď náš denný program je v správnom čase žijeme zdravšie a náš život sa zdá byť ľahší, ako napríklad jedlo, spánok, aktivita, dokonca aj prímanie liekov.

Výdrž a svaly sú po obede v najlepšej forme, takže renovovať, prestavovať byt, nosenie bremien v tomto čase nás tak neunaví. Na obed je žalúdok viac aktívny a večer je zažívanie v útlme, preto večerné jedlo „sedí“ v žalúdku. Večer sa nemá jesť nič mastné, nie veľké porcie, alebo ťažko stráviteľné jedlá. Ak musíte večer variť skúste pridať bylinky: tymián, šalvia.

Lieky na riedenie krvi sú dôležité najviac medzi 8. a 12. hodinou. Infarkty myokardu sa často objavujú práve doobeda. Najvyššia výkonnosť je medzi 10. a 12. hodinou. Ak ráno o siedmej vstanete, patríte k 80 % ľudí na ktorých to platí. Vtedy podávajú maximálne výkony a človek je schopný riešiť problémy s maximálnou koncentráciou. Skúšky, dôležité rozhovory a riešenia by sa mali podľa možnosti riešiť v tomto čase. Tiež fitness tréning, keď vám to pracovná orientácia a čas dovoľuje.

Od 12. do 14. hodiny to ide trochu dolu kopcom, preto v tomto čase treba riešiť menej dôležité veci, ktoré nevyžadujú takú koncentráciu. Je to čas obeda, aj produkcia žalúdočnej kyseliny je najvyššia v tomto čase a ťažšie jedlo sa v tomto čase ľahšie strávi. V tomto čase je človek menej citlivý na bolesť a preto je osožné navštíviť napr. zubného lekára.

Od 14. hodiny pomaly stúpa výkonnosť a trvá do 19. hodiny. Medzi 16. a 18. hodinou je tréning najefektívnejší. Návšteva reštaurácie a večera je vhodná medzi 17. a 19. hodinou, naše chuťové a čuchové bunky viac registrujú. Keď šampanské, tak len večer. Kto si dopraje alkohol cez deň promile alkoholu sa v krvi dlhšie udrží. Až medzi 20. a 3. hodinou rannou sa alkohol odbúrava rýchlejšie.

Večerný relax začína okolo 21. hodiny sa začína vyplavovať hormón únavy – melatonín.  Nahlbší spánok je od 23. hodiny do 1. hodiny ráno. V tomto čase sa koža viac obnovuje keď spíme. Kto v tomto čase nespí, spozná to ráno na tvári. Kto dodržiava tento rytmus, môže sa lepšie zregenerovať a menej trpí stresom. Učenie, obed, šport, oddych, zubný lekár – na všetko máte optimálny čas. Začneme sa ľahšie učiť, lepšie si uvedomujeme rôzne chute a lieky pôsobia efektívnejšie. Doobeda je optimálna tzv. krátkodobá pamäť, poobede viac funguje dlhodobá pamäť. Večer už nemáme riešiť komplikované úlohy, lebo väčšina ľudí je v kľudovom rytme. Aj za volantom sa treba viac koncentrovať.

Od 0. hodín do 6. ráno pracujú naše slinné žľazy minimálne, substancie týchto žliaz ničia baktérie. Ak po pol noci nemáme vyčistené zuby, baktérie sa rýchlo rozmnožia a zuby sa kazia. Od 6. hodiny ráno do 8. majú muži zvýšenú hladinu testosterónu a ich chuť na sex je zvýšená. U žien bohužiaľ nie.

Lieky: ak máte zápal na nohách, tak studené zábaly sú lepšie ráno, lebo koža reaguje senzitívnejšie na chlad.

Pozitívne myslenie

Šťastie sa nedá kúpiť, ale dá sa naučiť, ako byť šťastnejším.
Máme dve možnosti. Spoľahneme sa na osud, že nám prinesie šťastie, alebo sa rozhodneme vziať svoj osud do vlastných rúk. Byť šťastným človekom nie je náhoda, ale výsledok vlastnej stratégie.

Peniaze, láska, uznanie – čo potrebujeme skutočne, aby sme sa cítili spokojne a šťastne? Je to výsostne subjektívne. Čo pre jedného znamená byť v siedmom nebi, druhému sa môže zdať obyčajné. Podľa vedcov je pocit šťastia len chemická reakcia akéhosi koktailu telu vlastných drog, ako je serotonín, dopamín a endomorfíny. Je výsledkom medzi fyzickým a psychickým stavom. Šťastie pozostáva s prežívaným viac príjemných pocitov, ako tých opačných. Teda ide o to, aby sme redukovali nepríjemné pocity a zmnožili tie príjemné. Ide o vyrovnanie medzi duševnom, myslením a fyzickým telom. Šťastie nie je stále, ale môžeme sa snažiť, aby nás častejšie postretlo.

Skúsme pochopiť, že šťastie neexistuje 24 hodín, akceptujme aj nepríjemné skúsenosti, lebo tie tiež patria do života každého z nás. Existuje veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že majú právo byť non-stop šťastní. Pre tento typ ľudí je život naprogramovaný skutočne skľučujúco, lebo je pre nich večným sklamaním.

Rodina a priatelia je mimoriadne dôležitý faktor k prežívaniu šťastia. Preto je nutné tieto vzťahy pestovať a vážiť si ich. Napíšte mená ľudí na ktorých vám záleží a ktorých milujete. Snažme sa aspoň telefónom udržiavať kontakt a nájsť si čas aj na stretnutie. Naučme sa aj odpúšťať a kríza môže znamenať aj nový vývoj vo vzťahu. Aj drobný úspech pôsobí ako droga a zvyšuje chuť a šancu dopracovať sa k cieľu.

Principiálne rozlišujeme spokojnosť a momenty šťastia. Obidve majú vplyv na naše šťastie. Spokojnosť závisí od toho, ako sa na veci pozeráme. Človek porovnáva súčasné s minulým a vlastnú situáciu porovnáva s okolím. Čím väčší je rozdiel medzi týmto pozorovaním tým viac sme nespokojný. Má to význam? Porovnávate svoje telo s telom modelky? Rozhodne to nerobte.

Žime v prítomnosti. Keď sa sústredíme na radosti všedného dňa dvíhame si level šťastia. Nenechajme sa znechutiť škaredým počasím, prácou nadčas, aj tie majú možno pozitívnu stránku. Zlé počasie – môžete navštíviť kino, čítať peknú knihu a nadčas znamená uznanie v práci, ktoré sa raz prejaví.

15 minút nič nerobenia. Nepracovať, nemyslieť, nerozprávať – jednoducho nič! Tak získame 15 minút oddychu a ukľudnenia. Stačí len cvik, nechať vychladnúť hlavu a problém sa zmenší. Niekedy pomáha masírovanie hlavy, alebo sa nadýchať čerstvého vzduchu.

Chorobné hľadanie šťastia robí človeka ešte nešťastnejším. Sny o miliónovej výhre, perfektnom partnerovi a super zamestnaní sú často ilúziou. Len láskavým prístupom k životu sa môžeme dopracovať skutočne ku šťastiu. Začnime slnečným dňom, zaujímavým rozhovorom a počúvaním obľúbenej hudby.

Držať šťastie v rukách – uvedomte si čo pekné vás dnes postretlo, možno to bol spev vtáčkov, úsmev neznámeho alebo vôňa kvetov. Každý deň vidíme niečo pekné, príjemné a keď si to uvedomíme sme spokojnejší. Vynechajme zo slovníka slovo „musím“. Nemusíme nič, ale musíme sa rozhodnúť. Radšej si povedzme „môžem“, ak sa mi bude chcieť. Nehovorme slová „ja mám len pech“, „to sa stane len mne“. Každý robí chyby a nemusíme sa všetkým páčiť a všetkým vyhovovať. Je v tom pozitívny rys a naše vnútorné napätie sa uvoľní.

Úsmev – už pohľad na usmiateho človeka nás poteší. Preto je dôležité aspoň raz za deň sa zasmiať, možno aj zo seba. Zaoberá sa tým aj joga: postavte sa rovno a stiahnite brucho a zadok, zdvihnit ruky dohora a nadýchnite sa zhlboka. Ruky následne pustiť k telu, predkloniť sa, pokrčiť kolená, vydýchnuť a smiať sa asi jednu minútu.

Strach – ak nás prepadne je po šťastí. Kto tým neustále trpí a bojí sa že zlyhá, nebude mať nikdy peniaze, nenájde v živote lásku a blokuje si šťastie.

Farebnosť – čierna nás síce zoštíhľuje, ale pôsobíme smutnejšie. Farebný odev nás oživí a dvíha pozitívny pocit, čo ovlyvňuje aj naše okolie. Keď máme zlé obdobie rozhodne sa oblečme pestrejšie. To platí aj pre make-up. Svetlé, svieže farby prežiaria tvár a celkový dojem.

Premyslime si čo je dôležité a nedržme sa kŕčovite vecí, ktoré nevieme prekonať. Veľa krát príde neočakávaný moment a situácia sa zmení. Stačí sa len sústrediť a uvedomiť si, čo je pre mňa dôležité a čo mi robí problém. Ja si často vizualizujem môj cieľ, ktorý chcem najbližší mesiac uskutočniť. Niekedy sú to len umyté okná na ktoré nikdy nemám čas, ale stále na ne myslím. V živote je veľa maličkostí, ktoré keď odkladáme idú nám na nervy a znepríjemňujú život.

Ako proti zlosti – zlosť môže byť aj motiváciou, aby sme niečo dokázali. V takejto situácii si treba udržať chladnú hlavu. Nie je to ľahké. Ak sa vám zdá, že ten človek predsa nemá pravdu, korigujte to v sebe „on si myslí, že má pravdu, nabudúce si to vysvetlíme“.

Šťastie môžeme aj jesť – veľa aminokyselín je v syroch, mäse, orechoch a v plnozrnných potravinách. Pre okamžitý efekt a upokojenie je dobrý aj kúsok čokolády alebo banán. Nesmieme to preháňať, lebo zvýšenie našej telesnej váhy nám opäť pokazí náladu. Pobyt na slnku, hoci len 15 minút, nám urobí náladu.

Olympiáda šťastia – všetko treba postupne natrénovať, aj náš pozitívny prístup k životu. V pravidelnosti je skrytý úspech. Ak máme dlhšie obdobie veľa pozitívnych momentov, tak neuróny, ktoré sú zodpovedné v mozgu za emócie sa stanú aktívnejšie a sú schopné v prípade potreby pozitívne emócie opäť vyvolať a my sa naučíme mať pozitívne pocity v našom každodennom živote.

Prežívajme šťastne svoj život a pekné momenty si vyvolávajme opäť a opäť. Tak si trénujeme pamäť na pekné momenty. Každý z nás vie, ako príjemné sú spomienky a fotografie z dovolenky, alebo z narodenia dieťaťa a podobne. Tiež odkladanie lístkov z významných koncertov, alebo návštevy obrazární.

Šťastie je v každom z nás a všade okolo. Je to len vaše rozhodnutie prečo sa rozhodnete.

Prečítajte si ďalší úryvok z knihy Kľúč k šťastiu.

Viac o knihe Kľúč k šťastiu.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: