Česká vláda špedifikovala, čo môže po odchode lekárov armáda ponúknuť

Česká vláda dnes do detailov prerokovala možnosť nasadenia kapacít armády pre prípad, že niekoľko tisíc českých lekárov na konci februára opustí české nemocnice.

Armáda by na pomoc civilnému sektoru mohla poskytnúť asi 100 sanitiek, päť záchranárskych vrtuľníkov, ďalších 10 dopravných helikoptér a niekoľko dopravných lietadiel. Zo záverov večerného rokovania vlády Petra Nečasa však vyplýva, že armáda dokáže výpadok kompenzovať iba z necelej desatiny: kým kvôli nízkym platom svojim odchodom hrozí 3800 lekárov krajských a fakultných nemocníc, armáda disponuje len 230 atestovanými lekármi a 120 lekármi bez atestácie. V krajnom prípade potreby môže armáda ponúknuť aj kapacity svojich dvoch poľných nemocníc.

V Česku má armáda Ústav leteckého zdravotníctva a tri veľké vojenské nemocnice v Prahe, Brne a Olomouci. Tie však plnia úlohu spádových nemocníc pre civilistov už dnes. Hlavným opatrením pre prípad výpadku lekárskych kapacít od 1. marca by podľa plánov ministra zdravotníctva Leoša Hegera, s ktorými sa v utorok stotožnila aj Bezpečnostná rada štátu, mal byť tzv. prázdninový režim, pri ktorom by nemocnice rušili neakútne operácie. V tomto režime by mohli nemocnice fungovať až dva mesiace. "Takú bežnú prázdninovú prevádzku, keď nemocnica beží asi na 50 percent svojho výkonu, je možné udržať dva mesiace. My však predpokladáme, že nie všetci lekári, ktorí dnes deklarujú, že sa do nemocníc nevrátia a že svoje výpovede neodvolajú, svoj postoj dodržia. Máme signály o tom, že niektorí sa chystajú tesne pred koncom februára výpoveď stiahnuť," vysvetlil minister Heger.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: