Prezident odobril transformáciu nemocníc aj limit na doplatky za lieky

Zmluvy medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti ako nemocnicami a lekármi sa budú zverejňovať na internete. Prezident SR Ivan Gašparovič totiž potom, čo poslanci Národnej rady SR akceptovali jeho pripomienky k zavádzaniu vernostných systémov v lekárňach, podpísal novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá poisťovniam túto povinnosť prináša. Novela zákona začne platiť od 1. apríla tohto roka, pričom v prípade niektorých ustanovení sa termíny posúvajú.

Právna norma prináša aj opätovné spustenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Všetky štátne zariadenia s výnimkou tých v pôsobnosti ministerstva vnútra a obrany by sa mali transformovať do konca roka. V odôvodnených prípadoch by sa tento termín mohol posunúť o pol roka. Dôchodcov a zdravotne postihnutých občanov bude od apríla pred vysokými doplatkami za lieky chrániť ochranný limit. Zdravotne postihnutí pacienti zaplatia na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur za štvrťrok a dôchodcovia maximálne 45 eur za štvrťrok. Akékoľvek ďalšie doplatky im preplatí zdravotná poisťovňa. Predpokladá sa, že táto zmena sa ročne dotkne asi 120.000 poistencov.

Ľudia okrem toho od apríla nebudú potrebovať pri návšteve špecialistu výmenný lístok od všeobecného lekára. Túto povinnosť šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik označil za šikanovanie pacientov. "Pacienti nebudú musieť pred návštevou špecialistu navštíviť svojho všeobecného lekára, ak to nepokladajú za prínosné. Zachová sa však možnosť všeobecného lekára informovať svojho kolegu-špecialistu o požadovaných výkonoch a o zdravotnom stave pacienta," uvádza sa v materiáli. Novela zákona tiež ruší plošné testovanie na Helicobactera pylori. Túto preventívnu prehliadku mali od roku 2008 zadarmo poistenci vo veku 19 až 20 rokov. Právna norma mení aj možnosť výmeny na poste predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorého po novom nebude môcť vláda odvolať bez udania dôvodu. Novela tiež spresňuje, kedy ÚDZS môže zrušiť povolenie zdravotnej poisťovne, nariadiť predloženie jej ozdravného plánu na schválenie či zaviesť nad poisťovňou nútenú správu. Sprísni sa tiež regulácia platobnej schopnosti zdravotných poisťovní. Ukončenie činnosti Európskej zdravotnej poisťovne, ako aj prebiehajúca hospodárska kríza ukázali podľa ministerstva dôležitosť účinnej regulácie finančného zdravia zdravotných poisťovní. K existujúcej definícii platobnej schopnosti preto novela pridáva ďalšie dva ukazovatele.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: