Ženám nepristane nadváha v žiadnom veku

To, že nadváha nie je kozmetickým problémom, sa vie veľmi dobre. Kilá navyše ale neznamenajú len výhľad na ťažkosti s tlakom či kĺbmi, môžu skomplikovať i návštevu u gynekológa.

Čím je kilogramov viac, tým na postihnutého čakajú aj väčšie problémy. Nadváha a obezita nie sú len odrazom životného štýlu a génov, jedná sa totiž o závažné metabolické ochorenie. Problémov, ktoré sa s nadváhou nabaľujú, je v skutočnosti omnoho viac, než si uvedomujeme. Nadváha môže byť napríklad príčinou častých návštev u gynekológa. Väčšie nebezpečenstvo hrozí, keď sa nadbytočný tuk ukladá v oblasti brucha. Pokiaľ po zime viac škrtíte sukne v páse, začnite rozumne chudnúť, kým je ešte čas. Možno vám ide o vaše zdravie!

Ohrozená plodnosť

Nadváha vedie k poruchám menštruačného cyklu v zmysle chýbajúcej ovulácie, čo znamená, že vaječníky neuvoľňujú vajíčka, ktoré by mohli byť následne oplodnené. Príčinou je vyššia hladina mužských pohlavných hormónov, niekedy tiež takzvaný syndróm polycystických vaječníkov. K úprave menštruačného cyklu pritom často stačí len minimálna úprava váhy. Nadváha rovnako prispieva k zhoršeniu ťažkostí s únikom moču. Nasleduje oslabenie svalov, ale i nervových a spojovacích tkanív. Nadváha zvyšuje i riziko vzniku gynekologických zápalov, často v spojení s poruchami močenia. Silnejšie ženy mávajú taktiež častejšie ťažkosti s kožnými zápalmi alebo s mykózami.

Antikoncepcia a klimaktérium

Hormonálna antikoncepcia má asi 92 percentnú účinnosť. Nadváha však môže túto účinnosť negatívne ovplyvniť. Zvyšuje sa tím riziko neželaného otehotnenia. Okrem toho je pre silné ženy hormonálna antikoncepcia menej vhodná aj kvôli obsahu estrogénu a navyše u nich hrozí i riziko trombózy. Nadmerná váha je rizikovým faktorom pre mnoho ochorení. Napríklad vznik takzvaného syndrómu polycystických ovárií. Ten sa prejavuje nadmerným ochlpením na tvári a po tele, priberaním tuku v oblasti brucha či neplodnosťou. Stúpa i riziko vzniku nádorov. U nádorov maternice sa zvyšuje 2 až 4-krát, u karcinómu prsníka až 5-krát oproti štíhlym ženám, najmä v období po prechode.

Takmer polovica žien v období menopauzy priberá na váhe v dôsledku zníženia fyzickej aktivity a hormonálnych zmien, ktoré prebiehajú v tele. Zatiaľ čo pred menopauzou ženám skôr častejšie „rastie zadok“, po prechode sa začína tuk ukladať v oblasti brucha, čo je horšou variantov nárastu hmotnosti. Preto je i v súvislosti s klimaktériom vhodné zvážiť úpravu jedálnička a poradiť sa o vhodnom postupe chudnutia napríklad s gynekológom či praktickým lekárom. Lekár môže odporučiť klinicky preverené lieky, ktoré môžu snahu  schudnúť podporiť, uľahčiť a zefektívniť. Táto terapia je lacnejšia a efektívnejšia ako voľnopredajné prostriedky predávané v lekárňach.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: