České lekárske odbory i minister Heger žiadajú ústupky, sami ustupovať nechcú

Už len tri týždne delia Česko od patového stavu, ktorý môže vyvolať protestný odchod zo zamestnania 3800 lekárov krajských a fakultných nemocníc, čo predstavuje asi štvrtinu lekárskeho personálu.

V niektorých nemocniciach, napríklad v kraji Vysočina či na Morave, hrozí, že kvôli nízkym mzdám v rámci akcie "Ďakujeme, odchádzame" odíde až polovica všetkých lekárov a väčšina chirurgov a anestéziológov. Napriek tomu ani lekárske odbory, ani minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) nie sú ochotní k ústupkom, ale požadujú ich od protistrany. "Verím, že ešte je časový priestor, aj keď malý, aby sme sa dohodli," vyhlásila dnes po schôdzke s ministrom Hegerom na pôde odborovej centrály šéfka Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Dagmar Žitníková. Odbory apelovali na ministra, aby lekárom poskytol na zvýšenie platov v tomto roku pôvodne sľúbené dve miliardy Kč (80 miliónov eur), a nie iba 1,5 miliardy. Pol miliardy korún totiž Heger pred časom dodatočne prisľúbil poskytnúť na platy zdravotným sestrám.

Šéf českej odborovej centrály Jaroslav Zavadil dnes spochybnil efektivitu vládneho plánu nahradiť od 1. marca výpadok lekárov nasadením vojenských kapacít. Podľa jeho slov to bude drahšie a nefungujúce riešenie. Žitníková dokonca s odvolaním sa na prieskum situácie v krajoch odhadla, že systém akútnej lekárskej starostlivosti by po 1. marci skolaboval do dvoch dní. Minister Heger a premiér Petr Nečas (ODS) pritom tento týždeň avizovali, že s pomocou armády by sa situáciu darilo zvládať dva mesiace. Minister zdravotníctva ČR Leoš Heger po schôdzke s odbormi odmietol ich požiadavku zvýšiť objem peňazí na platy a trval na tom, že na ťahu sú teraz lekári, ktorí by mali začať sťahovať svoje výpovede.

"Nie je to pravdepodobné, že budeme čiastku znižovať," poznamenal minister, ktorý dnes prekvapivo získal podporu bývalého dlhoročného šéfa odborovej centrály, dnešného predsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Lekári by teraz mali zmeniť formu protestu, a to tak, aby naďalej presadzovali svoje požiadavky na štrukturálne zmeny v systéme zdravotníctva, ale stiahli svoje výpovede a neopúšťali svojich pacientov. Česká vláda plánuje, že od 1. marca pomôžu zvládať krízový stav v zdravotníctve štyri české vojenské nemocnice a vojenská technika, ktorá by prevážala pacientov z regiónov, kde by nebola dostupná potrebná starostlivosť. Vláda avizovala, že armáda by poskytla asi 100 sanitiek, päť záchranárskych vrtuľníkov, ďalších desať dopravných helikoptér a niekoľko dopravných lietadiel.

Armáda však disponuje len 230 atestovanými lekármi a 120 lekármi bez atestácie. Ďalší personál vojenských nemocníc predstavujú civilisti – a mnohí lekári sa netaja tým, že svojich kolegov podporia. Predstavitelia odborov vo Vojenskej nemocnici v Brne dnes avizovali, že v nemocnici nebudú zaskakovať za kolegov z iných nemocníc, pretože by tak pri enormnom nápore pacientov riskovali chyby. Civilní lekári vojenskej nemocnice na to majú jednoduchý nástroj – odmietnu pracovať viac nadčasov, než dovoľuje zákonník práce. Dnes sa to v nemocniciach hromadne obchádza tak, že lekári na nadčasovú prácu podpisujú dodatočné zmluvy. "Preto vyzývame zodpovedných politikov našej krajiny, aby okamžite začali konštruktívne riešiť požiadavky vznesené odborovou centrálou a nehľadali celkom nezmyselné riešenia, ktorými len ohrozia životy pacientov," uviedla odborová organizácia brnianskej vojenskej nemocnice, v ktorej pracuje približne 80 lekárov, pričom na jedného vojenského lekára pripadajú traja jeho civilní kolegovia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: