korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

G. Šimko: Nachádzame sa v období, keď nárast ochorení môže vyvrcholiť v epidémiu

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) na Slovensku v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim vzrástol o 4,8 percenta. Hlásených bolo celkom 101.447 ochorení. Z toho 20,3 percenta bolo prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO). Najviac ochorení v oboch prípadoch lekári zaznamenali vo vekovej skupine 6 až 14-ročných detí.

"Aj napriek tomu, že má krivka chorobnosti na ARO od nového roka stúpajúci charakter, zaznamenané sú zatiaľ len lokálne epidémie v predškolských a školských zariadeniach. Celoplošná epidémia zatiaľ zaznamenaná nebola. Na základe dlhoročných skúseností sa nachádzame v období, keď môže nárast ochorení vyvrcholiť v pravidelnej zimnej epidémii," uviedol v tejto súvislosti pre TASR hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Pre zvýšenú chorobnosť prázdninovali v tomto týždni deti zo 101 základných škôl, 72 materských a 29 stredných škôl. Výchovno-vzdelávací proces bol prerušený aj v jednej základnej umeleckej škole a v jednom centre voľného času.

Epidemiológovia potvrdili aj ďalších 56 prípadov vírusu chrípky typu A(H1N1) 2009. Od začiatku chrípkovej sezóny 2010/2011 bolo vo virologických laboratóriách spolu vyšetrených 884 vzoriek biologického materiálu, z ktorých sa laboratórne potvrdil 117-krát vírus pandemickej chrípky A(H1N1) 2009. Hlásených bolo aj 16 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI), z toho dva sa prípady skončili úmrtím. Od začiatku chrípkovej sezóny 2010/2011 bolo v Slovenskej republike zaznamenaných 57 prípadov SARI.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: