korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Baby masáž - začať možno už po pôrode

Baby masáže sú vhodným prostriedkom na posilňovanie kontaktu rodiča s dieťaťom, podporujú tiež celkový vývoj a zdravie bábätka. Masáže detí pritom nie sú moderným trendom, ale prastarou technikou stimulácie dieťaťa, stáročia používanou napríklad v Indii, kde sa okrem dieťaťa po pôrode masíruje aj matka. V Rusku a v Afrike sú baby masáže súčasťou denného programu mamičky. Zástancom masáží dojčiat v Európe bol gynekológ a pôrodník Frederick Leboyer, autor kníh Jemné ruky a Pôrod bez násilia.

"Priekopníčkou masáží na Slovensku a v Čechách je fyzioterapeutka Jana Hašplová, ktorá sa najskôr venovala postihnutým deťom. Neskôr zistila, že masáže vynikajúco prospievajú aj zdravým deťom," uviedla pre TASR inštruktorka Barbora Hanicová z Miracle štúdia v Bratislave. Hmat je podľa jej slov jedným z prvých ľudských zmyslov, prostredníctvom ktorého dieťa spoznáva okolitý svet a pre deti je dôležitou zložkou komunikácie s rodičmi. "Dotyky nás sprevádzajú od narodenia a pre život človeka majú nezastupiteľný význam," podotkla. Leboyer podľa jej slov vo svojej práci konštatoval, že dotyky sú pre život dojčiat takou dôležitou potravou ako živiny, vitamíny a proteíny.

Hanicová odporúča začať s masážami dieťaťa ideálne hneď po pôrode. "Táto technika totiž pomáha u dieťaťa zmierniť traumu z pôrodného stresu a vedie k intenzívnejšiemu vytváraniu citovej väzby medzi dieťaťom a rodičom. Masáž vedie u rodičov aj k lepšiemu chápaniu signálov, ktoré dieťa vysiela," vysvetlila. Medzi pozitívne účinky pravidelnej masáže zaraďujú odborníci posilňovanie pohybovej sústavy dieťaťa, odstraňovanie jeho úzkosti, zlepšovanie spánku a trávenia, zvyšovanie odolnosti voči chorobám, ale aj znižovanie stresu medzi dieťaťom a rodičom a posilňovanie tohto láskyplného vzťahu. "Baby masáže pomáhajú aj deťom so špecifickými problémami pohybového aparátu, s neurologickými ťažkosťami, s autizmom, pri Downovom syndróme alebo nervových poruchách. Masáž dokáže pomôcť aj pri akútnych problémoch dieťaťa. Pomáha napríklad pri plynatosti a kolike," uviedla Hanicová.

Na masáž je potrebné si vyčleniť dostatočný čas a robiť ju v príjemnej atmosfére a nálade. V stave relaxácie by nemalo byť len dieťa, ale aj človek, ktorý masáž vykonáva. Ideálny stav pre masáž je pokojné bdenie dieťaťa, teda keď nie je ani príliš ospalé ani príliš aktívne, vyvíja minimálnu činnosť, ale je vnímavé a pozorné. Masáž sa neodporúča po jedle ani pri chorobe. "Bábätko môžeme masírovať na prebaľovacom pulte, posteli alebo na zemi. Najskôr na telo dieťaťa nanesieme olej, ktorý predtým v rukách zohrejeme na telesnú teplotu," vysvetlila Hanicová. Odporúčajú sa oleje šetrné k detskej pokožke, napríklad olivový, nechtíkový či mandľový. Použitý olej musí byť bez chemických látok. Masírovanie sú vlastne jemné ťahy dlaňami a bruškami prstov. Masáž, ktorá by mala podľa odporúčaní Medzinárodnej asociácie masáže dojčiat trvať okolo 20 minút, zakončíme hladením telíčka dieťaťa, zabalením do teplej deky a pritúlením k vlastnému telu.

"Masáže dojčiat môže vykonávať každý a netreba na ne špeciálny talent. So základným postupom pri masážach by sa však mali rodičia zoznámiť na kurzoch baby masáží pod vedením skúsených certifikovaných lektoriek, alebo si môžu masážne hmaty naštudovať v knižných publikáciách o tejto problematike," konštatovala Hanicová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: