korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Hrozba odchodu českých lekárov nevyžaduje vyhlásenie krízového stavu

Česká Bezpečnostná rada štátu nebude vláde navrhovať vyhlásenie krízového stavu. O mimoriadnom opatrení sa uvažovalo v súvislosti s hroziacim patom v českom zdravotníctve v prípade protestného odchodu zo zamestnania asi 3800 lekárov krajských a fakultných nemocníc k 1. marcu.

Dnešné rozhodnutie bezpečnostnej rady, o ktorom informoval premiér Petr Nečas, nahráva špekuláciám, že ministerstvo zdravotníctva a lekárske odbory sú už iba krok od dohody, ktorá by viedla k odvolaniu výpovedí výmenou za záväzok zvýšiť lekárom tabuľkové platy o 8000 až 12.000 Kč (332 až 498 eur) mesačne. Krízový stav sa vyhlasuje v prípade vážnych bezpečnostných hrozieb alebo v dôsledku živelných pohrôm, napríklad povodní. Minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS) však zatiaľ trvajú na tom, že zdravotné poisťovne lekárom na platy v tomto roku pridajú nie dve miliardy Kč, ale iba 1,5 miliardy českých korún. To by umožnilo zvýšiť platy začínajúcim nemocničným lekárom o 207 eur mesačne a lekárom s atestáciami a mnohoročnou praxou maximálne o 332 eur mesačne.

Lekársky odborový klub a Česká lekárska komora to však trvajú na tom, že platy sa musia zvýšiť razantnejšie. Hlavným argumentom lekárov a ich komory je tvrdenie, že na zvýšenie ich platov plne postačuje existujúca finančná rezerva zdravotných poisťovní a zvýšenie platov sa nijako neodrazí na deficite štátneho rozpočtu. Bezpečnostná rada štátu sa kvôli výpovediam lekárov radila už minulý týždeň za účasti krajských hajtmanov. Predstavitelia krajov po rokovaní avizovali, že uprednostňujú pokračovanie rozhovorov s protestujúcimi lekármi, pretože iba stiahnutie výpovedí lekárov umožní vyhnúť sa vážnemu výpadku lekárskej starostlivosti a dopadom na pacientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: