Výmena bedrového kĺbu prezidenta Ivana Gašparoviča dopadla dobre

Výmena bedrového kĺbu prezidenta Ivana Gašparoviča za umelý, necementovaný, prebiehala dnes podľa lekárov bratislavskej Univerzitnej nemocnice akademika Ladislava Dérera štandardným spôsobom. 

"Neboli prítomné žiadne komplikácie, po operácii sa usmieval, tvrdil, že nemá bolesti," uviedol dnes na tlačovej konferencii prednosta Kliniky úrazovej chirurgie Peter Šimko. Lekári predpokladajú, že cez letné mesiace by si hlava štátu mohla zašportovať, dovolili by mu aj tenis. Hlava štátu zápasila s problémom pravého kĺbu takmer 10 rokov, podľa lekára už musel mať najvyšší ústavný činiteľ veľké bolesti. "Bolo to indikované na operáciu už skôr, prezident si to nechal do neskoršieho štádia," poznamenal Šimko s tým, že išlo o koxartrózu 3. stupňa s deštrukciou chrupavky so zúžením kĺbnej štvrtiny takmer na nulu.

Už v utorok chcú Gašparoviča v nemocnici mobilizovať a stavať na nohy pomocou barlí. Operácia mu nebude prekážať vo výkone štátnickej funkcie. Gašparoviča čaká tiež rehabilitácia. "Zhruba tri týždne by chodil na nemeckých barliach, následne by prešiel na francúzske barly," uviedol Šimko. Podľa primára kliniky Ladislava Veselého prezident trpel bežným ochorením, aké má populácia.    

Gašparovič, ktorý je v nemocnici prominentným pacientom, si podľa primárky Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jaroslavy Mackovej želal na večeru klasické bryndzové halušky so slaninou. Odporučili mu však vhodnejšie jedlo, napr. ovocie a ľahké jedlo. Prominentní pacienti sú podľa Šimka takí, ktorí "optimálne umiestnenie" majú pred aj po operácii a potrebujú ochranu. Macková informovala, že anestézia sa začala ráno o 8. hodine, prezidenta uviedli do celkovej anestézie. "Potom sme mu zaviedli epidurálny katéter, ktorý bude slúžiť po operácii na tlmenie bolesti."

Zákrok trval 68 minút, celková anestézia cca 110 minút, prezident sa prebral 10 minút po operácii. Ľavý bedrový kĺb má prezident podľa lekárov bez nálezu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: