Český minister zdravotníctva zdravotníctva sa dohodol s lekármi

Český minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) a zástupcovia lekárskych odborov sa v pondelok večer dohodli na kompromise, ktorý prinesie výrazné zvýšenie platov lekárov a zabráni naplneniu hrozby 3800 lekárov z krajských a fakultných nemocníc, že 1. marca nenastúpia do práce. Dohoda, ktorú má potvrdiť ešte vláda Petra Nečasa (ODS), ráta s tým, že zdravotné poisťovne pošlú v tomto roku na platy lekárov dodatočných 1,8 miliardy Kč (75 miliónov eur) a ďalších 200 miliónov Kč (8 miliónov eur) bude použitých na preplatenie nadčasových hodín. Platy lekárov v nemocniciach by sa mali v tomto roku zvýšiť o 5.000 až 8.000 Kč mesačne. V ďalších rokoch by sa mali základné platy českých lekárov zvyšovať o desať až 15 percent ročne tak, aby v roku 2013 bol základný plat lekára v rozsahu od 1,5- do 3-násobku priemernej mzdy.

Dohodu o platoch lekárov musia schváliť odbory aj vláda

Dohoda českých lekárskych odborov a lekárskej komory s ministrom zdravotníctva Leošom Hegerom na zvýšení platov lekárov v tomto roku a ich raste v ďalších rokoch, ktorá dostala v pondelok večer podobu spoločného memoranda, automaticky neznamená, že kríza spôsobená hrozbou odchodu štvrtiny českých nemocničných lekárov okamžite končí. Dohodu musia schváliť odbory i vláda Petra Nečasa.

Kľúčová bude streda, na kedy je plánovaná schôdza vlády i rokovanie odborárov. Napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva lekárom značne ustúpilo a predseda lekárskej komory Milan Kubeh hovorí o "prijateľnom kompromise", niektorí regionálni predstavitelia lekárskych odborov dnes tlmočili svoje rozčarovanie. To pramení z toho, že platy sa nezvýšia tak výrazne, ako lekárske odbory požadovali, ako aj z neistoty, či vláda memorandum v budúcnosti dodrží.

Platnosť dohody je podmienená aj splnením podmienky, aby 3800 lekárov, ktorí podali v decembri výpovede s dvojmesačnou výpovednou lehotou, svoje výpovede stiahli. Dohoda lekárov s ministrom ráta s tým, že zdravotné poisťovne pošlú v tomto roku na platy lekárov dodatočných 1,8 miliardy Kč (75 miliónov eur) a ďalších 200 miliónov Kč (osem miliónov eur) bude použitých na preplatenie nadčasových hodín.

Platy lekárov v nemocniciach by sa mali v tomto roku zvýšiť o 5.000 až 8.000 Kč mesačne. V ďalších rokoch by sa mali základné platy českých lekárov zvyšovať o desať až 15 percent ročne tak, aby v roku 2013 bol základný plat lekára v rozsahu od 1,5 do trojnásobku priemernej mzdy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: