Štrajk lekárov z regionálnych nemocníc v Nemecku sa šíri ďalej

Štrajk lekárov z regionálnych nemocníc v Nemecku sa šíri ďalej
Zdroj: bigstockphoto.com

Do štrajku lekárov na regionálnych klinikách a nemocniciach v Nemecku sa zapája čoraz viac zdravotníckych zariadení. Štrajk za novú tarifnú dohodu, vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky sa rozšíril už na polovicu spolkových krajín.

Podľa predstaviteľov lekárskeho odborového združenia Marburger Bund sa požiadavky štrajkujúcich týkajú približne 70.000 lekárov na 700 regionálnych klinikách.

K menšiemu pokroku prišlo v stredu v Stuttgarte, kde predstavitelia odborárov a zamestnávateľov podpísali dočasnú dohodu s mestskými klinikami. Dokument musí ešte schváliť mestská rada a malá tarifná komisia združenia. Očakáva sa, že k tomu kroku dôjde ešte dnes.

Predstavitelia lekárskeho odborového združenia vidia v zmluve zo Stuttgartu "pilotnú" dohodu. Predstavitelia zamestnávateľov ju však odmietajú a upozorňujú, že podobné zmluvy môžu viesť k zruinovaniu mnohých kliník.

Štrajk lekárov z regionálnych kliník sa začal v pondelok pôvodne v štyroch spolkových krajinách a postupne sa rozšíril. Je to už druhá štrajková vlna v nemeckých nemocniciach v tomto roku. Iba pred dvoma týždňami ukončili po troch mesiacoch štrajk lekári z nemeckých univerzitných kliník, pre ktorých vyjednalo lekárske odborové združenie osobitnú tarifnú dohodu.

Do štrajku sa chystá vstúpiť aj ošetrovateľský personál z regionálnych nemocníc v Nemecku. Prípravu na protestné akcie potvrdili dnes predstavitelia odborového zväzu pracovníkov verejných služieb.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: