Projekt Sprievodca pôrodnicami informuje o stave pôrodníc v SR

Desať rokov pôsobenia najnavštevovanejšieho slovenského rodičovského internetového magazínu www.rodinka.sk a projekt novej interaktívnej stránky sprievodcaporodnicami.sk priblížili dnes novinárom ich zriaďovatelia a manažéri.

Ako uviedla projektová manažérka Eva Pavlíková, jubilujúci internetový magazín ponúka priemerne 70 redakčných článkov za mesiac. Zameriava sa na otázky rodiny, detí, výchovy, rodičovstva, zdravia. Poskytuje poradenstvo mamičkám s najmenšími i väčšími deťmi, prináša názory odborníkov z oblasti psychológie, medicíny, práva a iných sfér, ponúka aj ďalšie témy, ako sú vzťahy v manželstve, otázky zdravia celej rodiny, problémy školákov, bývanie, tehotenstvo, vývoj dieťaťa po narodení a pod.

Nový interaktívny portál www.sprievodcaporodnicami.sk poskytuje prehľad pôrodníc, gynekologicko-pôrodníckych a novorodeneckých oddelení nemocníc na Slovensku a službách, ktoré ponúkajú. Informácie vychádzajú z dotazníkového prieskumu úrovne služieb týchto zariadení. V súčasnosti je na Slovensku 55 pôrodníckych a novorodeneckých oddelení, z nich 46 odpovedalo na dotazníkový prieskum. "Dôležité je, aby mamičky mali dostatok informácií o pôrodniciach a službách, ktoré poskytujú, a mohli si vybrať zariadenie, ktoré by zodpovedalo ich očakávaniam", povedala MUDr. Angelika Szalayová.

Pôrody sú najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku a pre ženu je to často jediná hospitalizácia v živote. Od roku 2007 klesol počet pôrodníc zo 63 na aktuálnych 55. Pritom počet pôrodov v SR stúpol z 51.137 v roku 2007 na 56. 094 v roku 2009. Celoslovensky stúpa počet cisárskych rezov (v roku 2009 to bolo 27,4 percenta) aj na žiadosť pacientok. Až 66 percent pôrodníc poskytuje predpôrodnú prípravu budúcim rodičom. Všetky pôrodnice, ktoré odpovedali na dotazník, umožňujú rodičke mať pri pôrode sprevádzajúcu blízku osobu. Dve tretiny pôrodníc umožňujú výber konkrétneho pôrodníka (za poplatok). Asi 48 percent pôrodníc ponúka nadštandardnú pôrodnú sálu. Zdravého novorodenca ponechávajú s matkou v jednej miestnosti v 41 percentách pôrodníc.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Žitňanská sa zmienila o zlých podmienkach pre rodičky v ružinovskej nemocnici v Bratislave, kde je veľký nedostatok miesta pre matky čakajúce na pôrod a mamičky často umiestňujú na prístelky. Viaceré matky preto odchádzajú rodiť do Brna alebo do rakúskeho Hainburgu. Nemocnicu navštívil aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorý rozhodol o rekonštrukcii pôrodnice, informovala.

"Kedysi bolo v Bratislave osem pôrodníc, teraz sú len tri (na Antolskej, na Kramároch a v Ružinove). Odborná úroveň lekárov a zdravotných sestier je porovnateľná s vyspelými krajinami, veľkým problémom je však nedostatočná kapacita pôrodníc," konštatoval okrem iného profesor Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR na gynekológiu a pôrodníctvo a prednosta kliniky v nemocnici na Antolskej. "Chýbajú miesta pre šestonedieľky, sme absolútne poddimenzovaní, prejavuje sa nedostatok pôrodníkov. Zlá situácia je aj v regiónoch," povedal Borovský. Podľa jeho slov málo mužov ide v dnešnej dobe študovať medicínu, lebo táto profesia je veľmi nedostatočne platená. Problém vidí aj v tom, že peniaze, ktoré platia rodičky za nadštandardné služby, idú na dlhy, aj keď by mali slúžiť na zlepšenie situácie jednotlivých nemocníc.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: