korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

SKSaPA vyhlásila petíciu, dosiahnuť chce aj skorší odchod do dôchodku

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) chce riešiť dlhodobo neriešené problémy sestier a pôrodných asistentiek petíciou s názvom Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás? O jej vyhlásení dnes na tlačovej konferencii informovala prezidentka SKSaPA Mária Lévyová.

Petícia je zameraná na sedem oblastí, v ktorých zdravotníci požadujú zlepšenie. Žiadajú stanovenie minimálnej hodinovej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, skorší odchod do dôchodku, ktorý má byť zagarantovaný po dovŕšení 58. roku veku, bez ohľadu na neskoršie zmeny v legislatíve. Ďalej požadujú kontrolu dodržiavania personálnych normatív v zdravotníckych zariadeniach, úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, podporu mimo nemocničnej starostlivosti, podporu sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a tiež vytvorenie samostatného odboru ošetrovateľstva. Prezidentka SKSaPA dnes zdôraznila, že požiadavky komory nie sú orientované politicky a ani nie sú zamerané proti súčasnej vládnej koalícii. "Takmer dve desaťročia sestry trpezlivo čakali na pozitívne zmeny, ktoré neprišli a neprichádzajú," zdôraznila Lévyová. Pripomenula, že ročne do dôchodku odíde cca 1200 sestier, pričom štúdium ukončí asi 500.

"Opakovane upozorňujeme na to, že nezáujem o štúdium a výkon povolania sestra a pôrodná asistentka nie je spôsobený len prechodom na vysokoškolské vzdelávanie poklesom populačnej krivky, ako to v minulosti uvádzalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. V prvom rade vychádza zo zlých pracovných podmienok, nízkeho mzdového ohodnotenia a nezáujmu riešiť opätovne predkladané návrhy a požiadavky sestier," povedala dnes Lévyová. "Prácu slovenských lekárov a sestier si nesmierne vážim a bol by som prvý, ak by nám to finančné možnosti dovoľovali, ktorý by im rád zvýšil plat," reagoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik s tým, že zdedil rezort v zlom stave. Ozrejmil, že o požiadavkách sestier bude s nimi rokovať. Chce však nastoliť taký stav, aby sa ich situácia výrazne zlepšila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: