korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

České lekárske odbory súhlasia s memorandom ministra zdravotníctva

Český Lekársky odborový klub (LOK) vyslovil súhlas s memorandom z pondelka, v ktorom im minister zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09), výmenou za ukončenie hrozby hromadného odchodu z nemocníc, sľúbil od marca zvýšenie platov o v prepočte 207 až 332 eur mesačne, a v rokoch 2012-2013 o ďalších 10-15 percent. Predseda LOK Martin Engel dnes večer zároveň potvrdil, že vyzve lekárov, aby okamžite ukončili akciu "Ďakujeme, odchádzame".

Do protestnej akcie sa na konci decembra podaním výpovede zapojilo asi 3800 lekárov z krajských a fakultných nemocníc v Čechách a na Morave. Výpovedná lehota mala lekárom uplynúť koncom februára. Výpadok až štvrtiny nemocničných lekárov by od marca spôsobil v zdravotníctve krízu, rušenie plánovaných operácií a uzatvárane celých oddelení. Kvôli obave z ohrozenia dostupnosti lekárskej starostlivosti opakovane rokovala bezpečnostná rada štátu.

Predseda LOK Engel verí, že po súhlase odborov memorandum schváli aj česká vláda. Ak by však plnenie dohody viazlo, odbory môžu zvážiť zmenu postoja. "Budeme skutočne ostražití a môžeme túto akciu opäť zopakovať," varoval Engel. Kompromisnú dohodu dnes privítal aj šéf lekárskej komory Milan Kubek. Ústupky lekárskych odborov označil za dôkaz, že lekári myslia na pacientov. Kubek očakáva, že memorandum odštartuje hlboké reformy v zdravotníctve. "V českom zdravotníctve už nikdy nebude nič tak ako v minulosti. Štartujú zmeny, končí sa otrocká práca," konštatoval prezident lekárskej komory Kubek v narážke na to, že lekári mali doteraz neadekvátne nízke základné platy a boli nútení slúžiť vysoký počet nadčasových hodín.

Rozhodnutie LOK akceptovať memorandum dnes okamžite privítal šéf Asociácie krajov ČR Michal Hašek (ČSSD). "Zvíťazil rozum a zodpovednosť pred emóciami. Verím, že aj vláda potvrdí memorandum čo najskôr, lekári stiahnu výpovede a situácia sa začne vracať do normálu," zdôraznil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: