korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Novelou zákona chce MZ SR stransparentniť cenotvorbu liekov

Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje prostredníctvom novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti zásadným spôsobom zmeniť stanovovanie cien liekov a zdravotníckych pomôcok. Ako dnes ozrejmil šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH), cieľom je maximálna transparentnosť tohto procesu, ako aj zníženie cien liekov a doplatkov pre pacientov.

Šéf rezortu zdôraznil, že prijatím novely v parlamente sa odstránia akékoľvek pochybnosti o manipulácii a ovplyvňovaní pri tvorbe cien liekov v prospech farmapriemyslu. Novinkou tak má byť elektronická kategorizácia liekov. Žiadosti farmafiriem o zaradenie liekov na slovenský trh sa budú podávať elektronicky, pričom celý spis bude dostupný aj pre verejnosť. Na webe ministerstva budú rovnako zverejnené aj vyjadrenia jednotlivých členov kategorizačnej komisie k danej žiadosti. Na internetovej stránke budú aj mená členov komisie, ich životopisy a prípadné vyhlásenie o konflikte záujmov. V prípade, ak sa účastník konania dozvie o konflikte záujmov člena kategorizačnej komisie, ministerstvo zverejní oznamovateľa konfliktu aj toho, kto je v konflikte. "Našou ambíciou je zverejňovať všetko na webovej stránke, všetko čo sa dá, teraz sa zverejňujú výsledky hlasovania vo forme napríklad 7:2," poukázal Uhliarik.

Novela zákona zmení aj spôsob fungovania kategorizačnej komisie. Po novom bude zasadať dvanásťkrát do roka, doteraz to bolo štyrikrát. Častejšou kategorizáciu chce ministerstvo dosiahnuť to, aby na trh mohli rýchlejšie prichádzať najmä lacnejšie generické lieky. "V praxi bude môcť ministerstvo znížiť doplatky na lieky pre pacientov 12-krát do roka a nie iba 4- krát, naopak, výrobcovia budú môcť zvýšiť ceny svojich liekov iba dva krát do roka o maximálne dve až tri percentá," povedala riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva Michaela Gajdošová.

Sprísniť sa tiež má referencovanie cien liekov, ktoré sa bude realizovať dvakrát ročne. Maximálna cena výrobcu by tak po novom nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v Európskej únii. "Ceny liekov na Slovensku sa upravia na druhú najnižšiu cenu v únii..Týmto opatrením by sme chceli usporiť ročne približne 75 miliónov eur," vysvetlil Uhliarik. V súčasnosti sa na Slovensku ceny stanovujú na základe porovnávania šiestich najnižších cien v únii a podľa tohto priemeru sa určujú pre domáci trh.

Novinkou majú byť aj pravidlá pre nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu. "Tu vidíme relatívne ešte veľkú oblasť, kde je dôležité urobiť jasnejšie pravidlá, pretože stanovujeme a budeme stanovovať ako cenu, tak výšku úhrady, aj doplatky pacientov na špeciálny zdravotný materiál, pretože dnes túto cenu neurčuje nikto," konštatoval Uhliarik. Poznamenal, že nemocnice, ktoré si v súčasnosti tento materiál zaobstarávajú samé, nakupujú za veľmi rozdielne ceny.

Ministerstvo predpokladá, že plánované legislatívne zmeny prinesú úsporu 100 miliónov eur ročne. Novela zákona by mala byť dnes predložená do medzirezortného pripomienkového konania. V prípade, že ju schváli vláda, parlament a podpíše ju prezident, mala by začať platiť od 15. augusta.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) privítala snahy rezortu o zmeny a stransparentnenie liekovej politiky. "S obavami sa však pozeráme na plánované sprísnenie referencovania, ktoré môže mať podľa nášho názoru negatívny dopad na slovenských pacientov," reagoval prezident asociácie Igor Novák. Takýto krok by sa podľa neho mohol prejaviť v náraste doplatkov za lieky, ako aj v nadmernom vývoze liekov zo SR do zahraničia. ADL sa obáva, že lacnejšie lieky sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou stanú zaujímavým vývozným artiklom a výhodnejšie si ich nakoniec kúpia pacienti v zahraničí a slovenským pacientom ostanú prázdne regály. Asociácia deklarovala, že sa chce aktívne sa podieľať na zavádzaní reformy liekovej politiky. "Veríme, že rezort zdravotníctva bude otvorený komunikácii o tejto problematike tak, ako to vlani avizoval minister Uhliarik po prvom predstavení novely zákona," doplnil Novák.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: