Maďarsko: Prach z červeného kalu je menej nebezpečný než sa predpokladalo

Nový výskum ukázal, že častice prachu z toxického červeného kalu, ktoré zaplavilo rozsiahlu oblasť pri severomaďarskej Ajke, nie sú škodlivejšie ako častice z bežného znečistenia mestského vzduchu.

V časopise Environmental Science & Technology to oznámil Mihály Pósfai z Panónskej univerzity vo Veszpréme (Maďarsko) s kolegami. Chotáre niekoľkých dedín v okolí Ajky zaplavilo v októbri 2010 pri jednej z najvážnejších environmentálnych katastrof v Európe vyše pol milióna metrov kubických žieravého červeného kalu, ktoré uniklo z odkaliska tamojšej továrne na spracovanie hliníkovej rudy. Zahynulo desať ľudí a niekoľko desiatok bolo zranených. Bahno obsahovalo potenciálne toxické látky a tak vznikli obavy, že po jeho vyschnutí by mohlo vdychovanie vetrom zvíreného prachu z drobenia tohto bahna spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Tím Mihálya Pósfaia dôkladne zanalyzoval chemické a fyzikálne vlastnosti častíc červeného kalu a výsledného prachu. Dospeli k záveru, že častice sú priveľké na to, aby ich ľudia vdýchli hlboko do pľúc, kde by spôsobili najviac škôd. Hoci ľahko môžu prejsť do podoby suspenzie, ich vdýchnutie spôsobí podráždenie a kašeľ. Riziko vážnejších zdravotných problémov tým nestúpne. Zdroj: Komuniké American Chemical Society zo 16.2.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: