Bezbolestné sondovanie pod pokožkou

Bezbolestné sondovanie pod pokožkou
Zdroj: bigstockphoto.com

Nová optická technológia poskytuje bezprecedentne podrobné snímky podkožnej oblasti tela. Obmedzí potrebu často bolestivých biopsií pri vyšetrení kožných lézií, ako aj prieskumných operačných zákrokov.

Na aktuálnej výročnej konferencii Amerického združenia pre pokrok vedy (AAAS) vo Washingtone to oznámila Jannick Rollandová z Rochesterskej univerzity s kolegami. AAAS je napriek prívlastku „americké“ v názve medzinárodná vedecká organizácia, najväčšia multidisciplinárna na svete. Vydáva prestížny časopis Science, prírodovednú „dvojku“, po britskom časopise Nature, ktorý má takisto týždennú periodicitu.

Nová technológia zachytí a preskúma lézie pokožky s cieľom stanoviť, či sú nezhubné, alebo rakovinové. Postačí priložiť ku tkanivu koniec približne tridsaťcentimetrovej valcovej sondy a už za niekoľko sekúnd sa na monitore objaví jasný trojrozmerný obraz s vysokým rozlíšením, ktorý by mal postačiť na spoľahlivú diagnózu. „Nádejam sa, že táto technológia v budúcnosti odstráni silnú nepríjemnosť a vysoké náklady z diagnostického procesu lézií pokožky. Keď na kliniku prichádza pacient napríklad s podozrivým materským znamienkom, nebude treba ho chirurgicky odstraňovať alebo robiť biopsiu, ani posielať pacienta na nákladnú a časovo náročnú magnetickú rezonanciu. Potrebný obraz podkožnej oblasti získa pomerne malé prenosné zariadenie, ktoré lekárovi pomôže zatriediť léziu priamo v ordinácii,“ povedala Jannick Rollandová.

Zariadenie využíva unikátnu šošovku, kde sklo nahrádza kvapka vody. Zmenami okolitého elektrického poľa sa mení tvar kvapky, a tým zaostrenie šošovky. Vďaka tomu zariadenie získava tisíce obrázkov zaostrených na rôzne hĺbky pod povrchom pokožky. Kombináciou týchto obrázkov vzniká plne zaostrený obraz všetkého tkaniva až do hĺbky jedného milimetra, čo zahŕňa diagnosticky dôležité štruktúry.

Zariadenie pracuje s blízkym infračerveným žiarením a má rozlíšenie na úrovni mikrometrov (milióntin metra), čo vyniká v porovnaní s milimetrovým rozlíšením ultrazvuku. Zariadenie úspešne absolvovalo skúšky na ľudskej pokožke. Vedci teraz plánujú skúšky v klinickom prostredí, aby mohli zhodnotiť jeho schopnosť rozpoznávať rôzne typy lézií. Zdroj: Komuniké University of Rochester z 19.2.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: