korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Vedenie nemocnice zažehnalo hroziace zrušenie pohotovosti v Dolnom Kubíne

Vedeniu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou (NsP) L. N. Jégého sa v uplynulých dňoch podarilo zažehnať reálnu hrozbu zrušenia lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Obyvatelia Dolného Kubína a celého spádového regiónu tak nebudú musieť onedlho merať cestu do 20 km vzdialeného Ružomberka.

„Súkromní všeobecní lekári požadovali navŕšenie platieb za výkon LSPP v takej miere, ktorú sme už, jednoducho, neboli schopní ani ochotní akceptovať. Okrem iného by to určite spustilo aj oprávnenú nespokojnosť našich zamestnancov, ktorí slúžia za podstatne horších podmienok,“ uviedol dnes predpoludním pre TASR riaditeľ NsP Jozef Mintál.

Dolnokubínska nemocnica podľa neho už vlani vyhovela obdobnej miernejšej požiadavke zmluvne viazaných lekárov. „Vyžiadalo si to viaceré racionalizačné opatrenia, presun LSPP do iných priestorov, aby sme dokázali lepšie využiť náš zdravotnícky personál. Ďalšie výrazné zvýšenie platieb si nemôžeme v žiadnom prípade dovoliť, lebo by to dramaticky prehĺbilo vyprodukovanú stratu z tejto činnosti,“ spresnil. Vedenie NsP preto muselo u zriaďovateľa nevyhnutne iniciovať zrušenie LSPP a hľadanie náhradného riešenia. „Pred definitívnym rozhodnutím sme si so zainteresovanými lekármi ešte raz sadli za rokovací stôl a pokúsili sa zvrátiť nepríjemnú situáciu. Vysvetlili sme si reálne možnosti, prehodnotili postoje a napokon podpísali príslušné dohody. Všetko tak zatiaľ zostáva po starom,“ dodal Mintál.

„Urobili sme značný ústupok v záujme pacientov. Naše požiadavky nie sú vôbec premrštené. Stačí si napríklad uvedomiť, že musíme prakticky absolvovať i viac ako 30-hodinovú nepretržitú službu. Všetci preto netrpezlivo čakáme na sľubované celoplošné vyriešenie tohto dlhodobého problému zo strany Ministerstva zdravotníctva SR,“ zdôraznila pre TASR dolnokubínska všeobecná lekárka Mária Čajková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: