korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Peniaze za pozemok majú zlepšiť výkonnosť zdravotníckych zariadení

Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) dnes schválilo predaj dvoch pozemkov v správe považskobystrickej nemocnice s celkovou výmerou viac ako 16.000 metrov štvorcových za 649.000 eur banskobystrickej spoločnosti Queen Investment.

V ponuke požadoval TSK za pozemky medzi nemocnicou a obchodným reťazcom (mimo areálu nemocnice) minimálne 647.720 eur (40 eur za meter štvorcový). Zo štyroch záujemcov splnila podľa dôvodovej správy TSK požiadavku iba banskobystrická spoločnosť.

Podľa poslanca TSK Jána Kanabu je ťažké hodnotiť, či cena za pozemok bola primeraná. "Pred krízou boli ceny nehnuteľností na slušnej úrovni, prepadli sa však a dnes v mnohých prípadoch nie je možné predať nehnuteľnosť ani za trhovú cenu," dodal Kanaba.

"Pri stanovení ceny vychádzal TSK z prieskumu trhovej hodnoty pozemku, ktorá je pre danú lokalitu a charakter pozemku v rozpätí 25-30 eur za meter štvorcový," uvádza sa v návrhu na predaj prebytočného majetku TSK, ktorý predložila vedúca oddelenia právneho a správy majetku TSK Ľudmila Sedláčková.

Ako pre TASR povedal realitný maklér Martin Miklovič, ceny pozemkov v tejto lokalite sa pohybujú na úrovni 40-60 eur za meter štvorcový. "Všetko je však otázkou dopytu. Ak nie je, cena automaticky klesá," zdôraznil Miklovič.

Exprimátor Považskej Bystrice a poslanec TSK Miroslav Adame rešpektuje cenu, za ktorú TSK pozemok predal, no myslí si, že mohla byť aj vyššia. "Keď sa pred niekoľkými rokmi predával v rovnakej lokalite pozemok pod obchodný reťazec, bola cena asi 60 eur za meter štvorcový. Je to prinajmenšom na zamyslenie," pripomenul Adame.

Podľa predsedu TSK Pavla Sedláčka kraj použije peniaze získané z predaja pozemku na zariadenie pavilónu liečebne pre dlhodobo chorých v Považskej Bystrici a ďalšie činnosti. Tie by si mohli zdravotné poisťovne objednať tak, aby sa zlepšila finančná výkonnosť zdravotníckych zariadení nielen v Považskej Bystrici, ale aj v Bojniciach a Myjave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: