Ženské aktivistky kritizujú ministra Uhliarika, vystavili jeho figurínu

Ľudskoprávne aktivistky zo slovenských mimovládnych organizácií kritizujú ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) za jeho prístup k právam žien. Tvrdia, že je hluchý a nevidí, že Slovensko si neplní ľudskoprávne záväzky v oblasti sexuálneho a reprodukčného práva.

Na znak nespokojnosti vystavili pred dnešnou konferenciou zameranou na plnenie práv žien slepo-hluchú mužskú figurínu. Tá má prelepené oči a zapchaté uši a má zosobňovať ministra. "Ministerstvo zdravotníctva v gescii KDH robí všetko preto, aby zhoršilo už aj tak obmedzený prístup žien k interrupciám. Na Slovensku chýba systémové riešenie otázok sexuálneho a reprodukčného zdravia žien, ako aj samotné uznanie tejto agendy ako súčasti ľudských práv," komentovala pre TASR Adriana Mesochoritisová z občianskeho združenia Možnosť voľby.

Aktivistky tvrdia, že pociťujú obrovský tlak. Prijali by napríklad, aby bola antikoncepcia bezplatná. "Minister Uhliarik bude ešte viac tlačiť na reprodukčné práva," upozorňujú. Šéf rezortu zdravotníctva podľa hovorkyne Kataríny Zollerovej dôrazne odmieta spájanie jeho mena s akýmkoľvek tlakom na lekárov v súvislosti s uplatňovaním výhrady vo svedomí. "Rešpektuje právo lekárov na slobodné rozhodnutie pri výkone povolania, ktoré si aj mnohí lekári v zdravotníckych zariadeniach uplatňujú a jednoznačne sa dištancuje od toho, že by vydal akékoľvek nariadenie alebo usmernenie o vykonávaní interrupcií na žiadosť pacientky v akomkoľvek zdravotníckom zariadení," uviedla pre TASR. Uhliarik vníma umelé prerušenie tehotenstva ako krajnú možnosť, informovala ďalej Zollerová. Ženy majú podľa ministra v prípade potreby možnosť voľby, pričom jeho prioritou je starostlivosť zameraná na kvalitu života a pomoc pri ohrození života či zdravia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: