korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Kampaň s názvom Zlodej dychu varuje pred pľúcnou hypertenziou

Pľúcna hypertenzia (PAH) je závažné a progresívne ochorenie postihujúce pľúca a srdce. Pri príležitosti dnešného Dňa zriedkavých chorôb sa začína nová celoeurópska kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o tomto ochorení. PAH totiž nie je závažná tým, že by sa vyskytovala často, ale naopak svojimi dopadmi na život pacienta a jeho blízkych.

Celoeurópsku kampaň pod názvom Zlodej dychu dnes odštartovala Európska asociácia pľúcnej hypertenzie (PHA Europe). V rámci nej sa konajú sprievodné podujatia v Bruseli a vo Viedni. Slovensko sa zapája do projektu zameranom na spoluprácu so Združením pacientov s pľúcnou hypertenziou (ZPPH), ktoré sa snaží o zlepšenie kvality života týchto pacientov. "Naším hlavným cieľom je najmä pomoc pacientom," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii zakladateľka združenia a zároveň pacientka s PAH Iveta Makovníková. "Pľúcna hypertenzia je ochorenie pľúcnych tepien, ktoré sa prejavuje dýchavicou a neskôr zlyhávaním srdca," vysvetlila Eva Goncalvesová, primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Odhaduje sa, že na milión obyvateľov sa na Slovensku vyskytuje asi 19 ochorení, každý rok pribudne na milión obyvateľov približne 1,5 prípadov ochorenia.

PAH sa prejavuje dýchavičnosťou pri akejkoľvek telesnej námahe, slabosťou a nadmernou únavnosťou, preto má vplyv na kvalitu života pacienta. Jednoduché a bežné každodenné úkony, ako napríklad výstup po schodoch, chôdza na krátku vzdialenosť či obliekanie, sa tak pre týchto pacientov stávajú neprekonateľnými prekážkami. Pri včasnom diagnostikovaní tohto ochorenia a zavedení potrebnej liečby sa takmer dve tretiny pacientov s PAH môžu dožiť ďalších piatich rokov a viac. Diagnostika a liečba tohto ochorenia sa na Slovensku sústreďuje v centrách v Bratislave a v Košiciach. Podľa kardiológa a podpredsedu združenia ZPPH Milana Luknára sme v oblasti liečebných možností v ostatnom čase zaznamenali dramatický pokrok. „Kým ešte pred niekoľkými rokmi sme chorobu nevedeli žiadnym spôsobom výrazne priaznivo ovplyvniť, v súčasnosti máme prístup k liečbe na európskej úrovni, ktorú hradia zdravotné poisťovne. Liečba je však medicínsky, finančne, administratívne i psychologicky náročná, a to nielen pre pacienta a jeho okolie, ale aj pre všetkých, ktorí ju sprostredkujú,“ skonštatoval Luknár.

PAH je jedným z približne 8000 ochorení, ktoré odborníci nazývajú aj ako vzácne. Postihujú totiž menej ako jedného človeka z 2000 ľudí. Polovica zriedkavých ochorení sa týka detí, prvé príznaky sa môžu objaviť pri narodení, v detstve, ale aj v pokročilej dospelosti. Podľa Goncalvesovej je najväčším problémom pri týchto ochoreniach najmä diagnostika, ktorá trvá niekedy aj niekoľko desiatok rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: