V UNLP sa narodilo mimoriadne veľké bábätko

V UNLP sa narodilo mimoriadne veľké bábätko
Zdroj: bigstockphoto.com

Na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) sa vo štvrtok (24.2.) narodilo dievčatko, ktoré patrí medzi najväčšie deti narodené v tomto zdravotníckom zariadení. Pri narodení vážilo 5430 gramov a meralo 58 centimetrov. Mamičkou malej Stely je 35-ročná Svetlana Šipošová z obce Ďurkov pri Košiciach a dievčatko je jej druhým dieťaťom.

„U pacientky bol indikovaný pôrod cisárskym rezom vzhľadom na veľkosť plodu a skutočnosť, že aj jej prvé tehotenstvo bolo ukončené cisárskym rezom. Pôrod sa uskutočnil vo štvrtok ráno v celkovej anestézii a bol bez komplikácií,“ konštatoval Tibor Ginelli, ktorý dievčatko priviedol na svet. Podľa Svetlany Šipošovej bolo bezproblémové aj celé tehotenstvo a veľký plod ju ani nijako zvlášť neobmedzoval v pohybe. „Snažila som sa robiť to, čo bežne a teší ma, že bol priebeh tehotenstva bez akýchkoľvek problémov. To, že bude bábätko väčšie, než je obvyklé, som sa dozvedela až niekoľko týždňov pred pôrodom po ultrazvukovom vyšetrení. Bola som dosť prekvapená a som veľmi rada, že všetko prebehlo bez nejakých ťažkostí,“ poznamenala pri prepustení šťastná mamička, ktorej prvorodený chlapček vážil pri narodení 4020 gramov a meral 52 centimetrov.

Deti sa rodia obyčajne v určitom hmotnostnom rozmedzí a ideálne je, keď nie sú primalé ani priveľké. Pri narodení mimoriadne veľkých detí je podozrenie, že ich matka trpí cukrovkou, pretože vysoká hladina inzulínu v krvi môže podporovať rast dieťaťa v maternici. „V tomto prípade tomu tak našťastie nie je a telesné proporcie bábätka sú skôr geneticky podmienené. Keďže mamička i bábätko sú úplne v poriadku, mohli byť prepustení z nemocnice už na piaty deň,“ informovala primárka Neonatologického oddelenia UNLP Božena Pšeničková. Narodenie detí s hmotnosťou vyššou ako 5 kilogramov je pomerne raritné, oveľa častejšie prichádzajú na svet novorodenci s nižšou ako ideálnou pôrodnou hmotnosťou. V pôrodnej hmotnosti tromfol Stelu chlapček Šimon, ktorý sa narodil 12. marca 2007 na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike UNLP Košice. Vážil 5880 gramov a meral 56 centimetrov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: