I. Mikloš: Pre navyšovanie zdrojov do zdravotníctva nie je priestor

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) nevidí priestor pre navyšovanie zdrojov do zdravotníctva, po ktorom volajú zástupcovia zdravotníkov. Ako poznamenal po dnešnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR, peniaze nie sú hlavným problémom sektora. "Posledné štyri roky jasne ukázali, že môžete nalievať viac peňazí do zle fungujúceho systému, neprinesie to žiadne výsledky." V zdravotníctve preto podľa neho treba upratať a nastaviť pravidlá tak, aby sa poskytnuté prostriedky využívali efektívne.

Poznamenal, že počas bývalej vlády vzrástol objem zdrojov do zdravotníctva o 43 percent, napriek tomu sa malo fungovanie sektora zhoršiť. O tom podľa Mikloša vypovedá nižšia spokojnosť pacientov, ako aj zdravotníkov. Poukázal tiež na štúdiu OECD, ktorá hovorí tom, že efektívnejšie využívanie zdrojov v zdravotníctve by prispelo k predĺženiu priemernej dĺžky života o štyri roky. Nedostatok zdrojov kritizujú najmä zdravotníci, ktorí v súčasnosti zisťujú ochotu jednotlivých zamestnancov zdravotníckych zariadení zapojiť sa do protestných akcií. Zdravotnícki odborári upozornili, že nemocnice neakceptovali návrh na ich tohtoročné zvyšovanie platov, čo považujú pri otvorení pracovného trhu v Nemecku a Rakúsku za hazard.

Ako uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), hľadá možnosti ako zlepšiť ohodnotenie zdravotníkov. "Nie všetko sa dá urobiť za týždeň," pripomenul s tým, že súčasná vláda zdedila zdravotníctvo s dlhom na úrovni vyše 66 miliónov eur. Verí, že legislatívne zmeny, ktoré pripravilo ministerstvo, presvedčia zdravotníkov, aby ostali pracovať na Slovensku. Do zdravotníctva by malo v tomto roku z verejných zdrojov celkovo smerovať takmer 3,82 miliardy eur, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje vyše dvojpercentný rast. Zdroje v zdravotníctve sú tvorené v prevažnej miere zdrojmi z príjmov zdravotných poisťovní za poistné na verejné zdravotné poistenie. Tie by mali v budúcom roku predstavovať vyše 3,69 miliardy eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: