Hygienici varujú pred nebezpečnými kozmetickými výrobkami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v EÚ, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán vo Francúzsku. Ako dnes TASR informoval hlavný hygienik SR Gabriel Šimko, je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na slovenskom trhu. Preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Týka sa to Dynamiclair lightening beauty oil for skin - oleja na zosvetlenie pokožky, značka G&G, výrobná dávka FSHP 100511 A. Olej z Pobrežia Slonoviny sa predáva v 150-mililitrovej bielej plastovej fľaši s červeným a zlatým uzáverom.

Ďalším nebezpečným výrobkom je aj Dynamiclair lightening beauty cream - krém na zosvetlenie pokožky, značka G&G, výrobná dávka FSHP 100315 A. Rovnako pochádza z Pobrežia Slonoviny a predáva sa v 500-ml bielej plastovej fľaši s červeným uzáverom.

Spotrebitelia by tiež nemali používať Lightening, anti-blemish beauty oil - olej na zosvetlenie pokožky, značky Dawmy, výrobná dávka FSHP 100531 C. Krajina pôvodu tohto oleja nie je známa, predáva sa v 65-ml bielej plastovej fľaši so svetloružovým uzáverom.

Z Pobrežia Slonoviny pochádza mlieko na zosvetlenie pokožky - Dynamiclair lightening beauty milk, značky G&G, výrobná dávka FSHP 100527 A. Výrobok sa predáva v 300-gramovej bielej plastovej fľaši s červeným uzáverom.

Pozor si treba dávať aj na výrobok na vyrovnávanie vlasov z Talianska - Hair-straightening treatment "Spazzola Progressiva", značky Claudia Pazzini, výrobná dávka PR.0108610 a PF.0101209. Predáva sa v 500-ml šedej plastovej fľaši s bezfarebným priehľadným uzáverom.

Zdraviu škodlivé môže byť aj používanie očného make-upu Hashmi Surmi Special Kohl, značka HASHMI, výrobná dávka - best before: 05/2015, čiarový kód: 8 961100 310159. Ide o malú fľaštičku zlatej farby, zabalenú v priehľadnom plastovom obale so zadnou kartónovou časťou, ktorej krajina pôvodu je Pakistan.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: