korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

VšZP pre neefektivitu preriedi zmluvy s poskytovateľmi

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) plánuje od začiatku apríla odzmluvniť tých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, u ktorých revízne kontroly preukázali neefektívnosť. V zmluvnom vzťahu tak od 1. apríla nebude pokračovať približne s 200 špecialistami. Podľa generálneho riaditeľa poisťovne Mariána Faktora bude VšZP svojich poistencov informovať, ktorí poskytovatelia v regióne ich môžu následne ošetrovať.

Zmeny sa dotknú aj nemocničných oddelení. Pre neefektivitu nechce v zmluvnom vzťahu poisťovňa pokračovať s 10 percentami z celkového počtu 1350 oddelení. "Všetky zmeny budeme riešiť v súčinnosti s nemocnicami a samosprávnymi krajmi," podotkol Faktor. Poisťovňa chce totiž podľa jeho slov zabezpečiť pacientom efektívnu liečbu v kvalitných a dobre vybavených nemocniciach a znížiť náklady na zbytočné hospitalizácie. Kontroly totiž ukázali niekoľko prípadov neefektívnosti, ako sú zbytočné hospitalizácie a preklady medzi oddeleniami. "Pacient z Trenčína ležal v priebehu deviatich mesiacov 37-krát v rôznych nemocniciach a na rôznych oddeleniach. Pacient v Bratislavskom kraji ležal v priebehu dvoch mesiacov na 12 oddeleniach," uviedla vedúca zdravotného a revízneho odboru VšZP Beata Havelková.

Neefektivita sa podľa jej slov potvrdila aj u lekárov špecialistov. Ide o zbytočné laboratórne a röntgenové vyšetrenie, nadmerné predpisovanie liekov či zbytočné návštevy pacienta v ambulancii. Napríklad u jedného oftalmológa poisťovňa zistila fiktívne vykázané výkony v celkovej výške 80.000 eur za jeden rok. Táto suma by podľa jej slov v priemernej očnej ambulancii pokryla štvrťročné náklady. Vyše 233.000 pacientov poistených vo VšZP zase užíva viac ako desať druhov liekov. V rámci lôžkovej zdravotnej starostlivosti navrhuje poisťovňa zmeniť nerovnomerné rozloženie jednotlivých oddelení v rámci regiónov. Napríklad v Košickom kraji je o 200 percent viac psychiatrických lôžok, ako stanovuje verejná minimálna sieť. V Bratislavskom kraji je zase vysoko prekročená sieť rehabilitačných lôžok, a to o 164 percent.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: