Nominácie na víťazov súťaže Sestra roka sú známe

Po troch úspešných ročníkoch súťaže Sestra roka – profesionálne a ľudsky pripravili jej organizátori ďalší ročník.

Súťaž vyvrcholí svojím finále v priestoroch divadla Nová scéna v Bratislave 8. marca galavečerom. Odborná 13-členná porota posúdila v prvej, korešpondenčnej fáze nominácie a rozhodla o finalistoch súťaže a nositeľke Ceny za celoživotné dielo v ošetrovateľstve. V kategórii Sestra roka 2010 poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti sa budú vo finále o prvenstvo uchádzať Emília Barancová z Denného psychiatrického stacionára FNsP Žilina, ktorú nominovali jej vďační pacienti, Jana Híčiková z Nefro-dialyzačného centra v Martine, priekopníčka novej metódy kanylácie a Magdaléna Hrehová z detského oddelenia Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči so 41-ročnou praxou v ošetrovaní detí aj z rómskej komunity.

V kategórii Sestra roka 2010 manažér/ka o striebornú ružu sv. Alžbety zabojujú Alena Antoníková z Nefrologického centra v Košiciach, Janka Bartková, námestníčka pre ošetrovateľstvo Nemocnice Dr. V. Alexandra v Kežmarku s majiteľkami a konateľkami Ošetrovateľského centra v Humennom Zuzanou Fabianovou a Gabrielou Hriesnekovou. Tie budú výnimočne súťažiť ako dvojica, tak, ako vedno koncipovali a uviedli do života svoj projekt. Cenu za celoživotné dielo v ošetrovateľstve si prevezme Emília Gregušová z Nitry za svoj prínos do skvalitnenia vzdelávania detských a ženských sestier na Slovensku i v Čechách. Slávnostného večera sa zúčastnia aj vlaňajší finalisti a víťazi súťaže a ďalších bezmála 300 sestier z celého Slovenska. Galavečer súťaže Sestra roka bude tiež príležitosťou na zviditeľnenie a ocenenie Sestry roka 2010 edukátorky v diabetológii vzhľadom na komplexný podiel sestier na zotavení pacienta, ich odbornú aj psychickú podporu pacienta. O najlepšej sestre edukátorke, Ľubici Emríškovej z diabetologickej ambulancie v Malackách, rozhodli čitatelia časopisu Diabetik.

Záštitu nad podujatím prevzala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, patronát nad súťažnými kategóriami majú manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová a minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik, ktorí ceny osobne odovzdajú. Poslaním súťaže Sestra roka je zvýšiť spoločenskú prestíž ošetrovateľskej profesie na Slovensku a morálne oceniť nenahraditeľnú prácu sestier. TASR informovala Vlasta Husárová, šéfredaktorka časopisu Sestry a lekára v praxi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: