korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Dna (arthritis urica) - kráľovná chorôb a choroba kráľov

Dna (arthritis urica) - kráľovná chorôb a choroba kráľov
Zdroj: bigstockphoto.com

Dna je choroba metabolizmu, ktorá sa vyznačuje zvýšenými hodnotami kyseliny močovej, nápormi akútneho zápalu kĺbov a ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v koži, kĺboch a v obličkách.

Dna, či zastaralo lámka, podagra, je pomerne častým ochorením, postihujúcim asi 0,3 percent európskej populácie. Vyskytuje sa prevažne u dospelých mužov a začína obvykle po 50. roku veku. Genetické faktory jej výskytu sú zrejmé, keď uvážime jej zvýšený výskyt u etnických skupín akými sú Filipínci a Maori z Nového Zélandu. K vzniku ochorenia prispieva nesprávna výživa, malá telesná aktivita a psychosociálne vplyvy – emocionálne zaťažujúce a stresové situácie.

Primárna a sekundárna dna

Zvýšené hodnoty kyseliny močovej, čiže hyperurikémiu, zapríčiňuje pri primárnej dne buď zvýšená tvorba kyseliny močovej pre vrodené enzýmové defekty, alebo znížené vylučovanie kyseliny močovej obličkami v dôsledku ich funkčnej poruchy. Sekundárna dna vzniká ako následok hyperurikémie pri iných ochoreniach alebo pri užívaní niektorých liekov. Nález hyperurikémie ešte neznamená prítomnosť dny. Zvýšená hladina kyseliny močovej býva najčastejšie bezpríznaková a vyskytuje sa v populácii veľmi často.

Horúci kĺb

Akútny dnový zápal kĺbu je hlavným znakom klinickej dny. Jeho vznik sa spája s viacerými provokujúcimi faktormi, akými sú nadmerné požitie alkoholu a nevhodných potravín, chirurgický výkon, úraz, krvácanie, infekcia a podávanie niektorých liekov. Veľmi bolestivý zápal postihne najčastejšie kĺbové spojenie palca nohy s nohou, menej často členok, koleno, drobné kĺby rúk, zápästia a lakeť. Už Thomas Sydenham v 17. storočí popísal, že záchvat začína z plného zdravia okolo 2. hodiny v noci.

Postihnutý kĺb sčervenie, je teplý až horúci, lesklý, nápadne citlivý na dotyk a tlak, veľmi bolestivý pri pohybe. Chorý je vyčerpaný, potí sa a máva zvýšenú teplotu. Akútny zápal môže trvať niekoľko dní až týždňov. U väčšiny chorých sa ďalší atak objaví do jedného roku. Nasledujúce záchvaty môžu postihovať viacero kĺbov a ústup príznakov nie je už nikdy úplný. Vyvíja sa chronické štádium choroby s tvorbou dnových uzlíkov, ktoré sa usadzujú najmä v kĺboch a vedú k ich deštrukcii s následnými deformitami. Iná lokalizácia uzlíkov môže byť v podkoží, menej často v obličkách.

Liečba

Liečba je farmakologická a nefarmakologická. Farmakologickú liečbu, ktorá je nutná najmä pri akútnom záchvate, ordinuje lekár. Nefarmakologická liečba spočíva najmä v znížení telesnej hmotnosti, zvýšení fyzickej aktivity, v dennom príjme aspoň 1,5 litrov tekutín a v úplnom vylúčení alkoholu.

Z potravín sú nevhodné vnútornosti (pečeň, obličky, mozoček, pľúca), mäsové výťažky, ťažké nakladané mäsá, silné mäsové polievky a šťavy, zverina, údené a konzervované ryby v oleji, tuky, čokoláda, kakao, čierna káva, tmavý čaj. Obmedzujú sa varené mäsá, hydina a ryby. Vhodnými potravinami sú zelenina, ovocie, obilniny, zemiaky, ryža, neplnotučné mlieko, netučný biely jogurt, syry, ovocné šťavy a alkalické minerálky. Nefarmakologická liečba je zároveň aj prevenciou dnových záchvatov a prispieva k zníženiu hyperurikémie.

Dna sa tradične považovala za chorobu bohatých ľudí. V dnešnej dobe, najmä vo vyspelých krajinách, môže postihovať všetkých. Rozdiel je zrejme v životnom štýle, v správnom stravovaní a v prítomnosti alebo neprítomnosti genetickej dispozície.

Autor článku: prof. MUDr. Ladislav Hegyi, DrSc., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: