korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Baktérie komunikujú nanotrubicami

Baktérie komunikujú nanotrubicami
Zdroj: bigstockphoto.com

Objav nového typu komunikácie medzi baktériami pomôže brzdiť šírenie ich škodlivých druhov v ľudskom tele. V prestížnom časopise Cell to oznámili Gyanendra Dubey a Sigal Ben-Yehudaová z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.

Baktérie vzájomne komunikujú najmä vylučovaním špecifických signálnych molekúl a ich prijímaním z vonkajšieho prostredia. Vďaka tomu dokážu koordinovať svoje správanie a vykonávať zložité úlohy, napríklad pri obrane pred antibiotikami a pri vylučovaní choroboplodných faktorov. Práve táto schopnosť koordinácie, aj vo forme tzv. bakteriálnych biofilmov, veľmi komplikuje liečbu. Gyanendra Dubey a Sigal Ben-Yehudaová teraz objavili dosiaľ nikým nerozpoznaný spôsob komunikácie baktérií. Využívajú pri ňom nanotrubice, čo sú trubicovité útvary v mierke nanometrov (miliardtín metra), ktorými premostia svoje bunky.

Pokusy preukázali, že sa takto spájajú nielen baktérie toho istého druhu, ale aj baktérie z odlišných druhov. Konkrétne Bacillus subtilis so Staphylococcus aureus a dokonca aj Bacillus subtilis s evolučne dosť vzdialenou Escherichia coli. Baktérie si cez rôzne veľké nanotrubice vymieňajú malé molekuly, bielkoviny a občas aj malé genetické prvky, útvary DNA, ktoré sa odborne označujú ako plazmidy. Týmto spôsobom dokážu mimoriadne rýchlo nadobudnúť nové vlastnosti, ako odolnosť voči antibiotikám. Prekaziť im to, trebárs zablokovaním tvorby nanotrubíc, je z pochopiteľných dôvodov veľmi vysoko umiestnená položka v zozname medicínskych priorít.

Na snímke výskum viedla Sigal Ben-Yehudaová z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
Na snímke výskum viedla Sigal Ben-Yehudaová z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.

Zdroje: Cell z 18.2.2011, Komuniké The Hebrew University of Jerusalem z 2.3.2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: