korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Slováci sa necítia byť takí zdraví ako priemerní Európania

Na Slovensku tvoria najväčší podiel domácnosti, kde žijú rôzne spoločenstvá dvoch a viacerých ľudí, kým v Európskej únii prevažujú domácnosti obývané bezdetnými pármi. Vyplýva to z dokumentu štatistického úradu EÚ Eurostat, ktorý si všíma pri príležitosti Medzinárodného dňa žien niektoré ukazovatele porovnávajúce život mužov a žien v EÚ.

Štatistické dáta spracoval Eurostat z viac než 200 miliónov domácností v EÚ. Z nich vyplýva, že 1,7 milióna slovenských domácností je takmer tretina (32,5 percenta) zaradená medzi "ostatné", teda obývaná dvoma dospelými, ktorí netvoria pár alebo troma a viac dospelými bez ohľadu na počet detí. Rodiny s deťmi bývajú v 24,3 percentách obydlí, bezdetné páry majú 19,4-percentný podiel, nasledujú slobodné ženy (12,4 percenta), slobodní muži (6,8 percenta), slobodné matky (2,7 percenta) a otcovia (0,2 percenta) s aspoň jedným dieťaťom. V EÚ je najrozšírenejším typom spolunažívania partnerský život bez detí (24,8 percenta), až po ňom nasledujú rodiny s deťmi (21,5 percenta). Najväčší podiel slobodných matiek je Estónsku (sedem percent), najväčší podiel otcov vychovávajúcich svoje deti bez partnerky zase v Litve (tvoria jedno percento zo všetkých domácností), bezdetné páry sú najrozšírenejšou skupinou vo Fínsku (30,8 percenta), kým rodiny s deťmi majú v európskom meradle najväčší podiel na Cypre (31,1 percenta).

Čím vyšší počet detí, tým je nižšia zamestnanosť medzi ženami. Po narodení tretieho dieťaťa je to v európskom rozmere len 54,7 percenta, Slovensko je približne na tejto úrovni (53,7 percenta). Najmenej žien pracuje v prípade, že musí vychovávať aspoň tri deti na Malte (29,6 percenta) a v Maďarsku (39,1 percenta). Zaujímavosťou sú čísla z Litvy, Portugalska, Rumunska a Slovinska, kde v sfére matiek s jedným dieťaťom alebo dvoma deťmi je vyššia zamestnanosť ako u bezdetných žien. Iba jeden z desiatich európskych otcov nepracuje, pokiaľ sa mu narodili dve deti a v tejto skupine mužov je aj najvyššia zamestnanosť (90,6 percenta), tento výsledok kopírujú aj slovenské čísla u rovnakej skupiny (90,3 percenta).

Eurostat spracoval aj prieskum o všeobecnom zdravotnom pocite obyvateľov, ktorí mali odpovedať na otázku "Ako sa cítite zdravotne?". Najviac fit sa zdajú byť Íri, kde 83,3 percenta mužov a 85,8 percenta žien odpovedalo "veľmi dobre" alebo "dobre", na Slovensku boli tieto čísla 55,2 resp. 65,1. Európskym priemerom je 65 a 71,1 percenta. Najpesimistickejšie ohľadne svojho zdravotného stavu sa prejavili Portugalčania, Lotyši, Litovci a Maďari.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: