korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Slovenská banka pupočníkovej krvi zaznamenala rekordný nárast

V minulom roku bola slovenská verejná banka pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia globálne najrýchlejšie rastúcou bankou na svete, a to vďaka projektu "Rozšírenie slovenského registra pupočníkovej krvi" spolufinancovaného z Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu EHP.

Podpora z týchto finančných mechanizmov totiž umožnila v roku 2010 rekordne rozšíriť slovenskú verejnú banku, a to o 1059 jednotiek, čo je viac ako 200-percentný medziročný nárast. Ku koncu februára tohto roka bolo v slovenskej banke a registri 1626 jednotiek pupočníkovej krvi. Súčasťou uvedeného projektu na rozšírenie slovenského registra pupočníkovej krvi bol aj kontakt a spolupráca s gynekológmi a pôrodnými asistentkami. Organizátori tvrdia, že výsledok tejto spolupráce sa odrazil aj na kvalite výsledkov celého projektu. Slovenská verejná banka je prepojená s medzinárodnou databázou BMDW, vďaka tomu tak k nej majú prístup pacienti z celého sveta. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovala Marína Polonská, koordinátorka projektu a verejnej banky pupočníkovej krvi na Slovensku, na liečbu chorých sa už 13-krát použila pupočníková krv zo Slovenska. Do iných krajín putovala na transplantáciu pre siedmich pacientov. Na Slovensku sa použila pre šiestich pacientov – súrodenecká aj vlastná pupočníková krv.

"Verejná banka znamená, že získavame pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň, ktoré sa jej vzdajú a poskytnú ju, aby mohla byť použitá na liečbu pacientov kdekoľvek na svete," vysvetlila Polonská. Eurocord-Slovakia však zároveň poskytuje matkám aj možnosť uskladniť si krv na vlastné použitie dieťaťa alebo rodinných príslušníkov. Prvá možnosť, keď sa matka rozhodne pre darcovstvo, je bezplatná. V druhom prípade si rodičia za uschovanie pre vlastné potreby zaplatia nielen za odber, no každý rok platia aj za skladovanie pupočníkovej krvi. "Darovanie krvi alebo uskladnenie pre vlastnú potrebu nie sú náhradou jedno druhému," povedala Polonská. Matka sa tak nemôže rozhodnúť pre obe možnosti, ale iba pre jednu. Prvá transplantácia kmeňových krvotvorných buniek z pupočníkovej krvi sa uskutočnila v Paríži pred 20 rokmi. Príjemcom krvi bol chlapec trpiaci na Fanconiho anémiu a darcom bola jeho malá sestra. Dnes je z tohto pacienta mladý zdravý muž, ktorý má svoju rodinu. V roku 1999 sa uskutočnila prvá transplantácia pupočníkovej krvi aj na Slovensku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: