Lekári v nitrianskej nemocnici sa zapojili do protestu, pacienti na chodbách nadávali

Uplakaná žena dnes krátko po 13. hodine bezradne pobehovala po chodbách chirurgického pavilónu nitrianskej Fakultnej nemocnice. „V areáli nemocnice ma zrazilo auto. Vo svojom vozidle mám dvojročné dieťa a tu sa nemôžem dovolať pomoci,“ tvrdila. Z dverí ambulancie úrazovej chirurgie vyšla sestrička, na dvere nalepila lístok oznamujúci pacientom, že lekári sa zapájajú do protestnej akcie a opäť za sebou zatvorila dvere. Čakajúci pacienti radili bezradnej žene, aby skúsila šťastie na urgentnom príjme. Na chodbe pred ambulanciou čakalo niekoľko pacientov, väčšina z nich nadávala. „Chápem, že lekári sú so súčasným stavom zdravotníctva nespokojní. Ale ako som sa ja podieľal na tomto stave? Celý život pracujem, platím si zdravotné poistenie a teraz som sa stal rukojemníkom v rukách lekárov,“ znechutene krútil hlavou starší pán, ktorý po dvoch hodinách čakania odchádzal domov bez ošetrenia.

Na dverách ordinácie chirurgickej ambulancie oznam o tom, že sa lekár zapája do štrajku, chýbal. Napriek tomu zostali dvere ambulancie pre pacientov na dlhší čas zatvorené. „Dcéra skončila v noci na pohotovosti s podráždeným pankreasom. Doobeda mala prísť na internú kliniku, kde jej mali spraviť doplňujúce vyšetrenie. No z internej kliniky ju poslali na urgentný príjem, odtiaľ späť na internú kliniku. Z internej kliniky však opäť dostala len odporúčací lístok na chirurgiu. Všade čakala v rade a žiadny lekár sa na ňu ani len nepozrel. Takto behala od desiatej do dvanástej. Na chirurgii bol pred ňou len jeden pacient. No postupne prišli ďalší dvaja v sprievode lekára z iného oddelenia, evidentne jeho príbuzní alebo známi, ktorí sa takmer okamžite dostali do ambulancie. Po nich sa už dvere na dlhší čas neotvorili. O pol druhej to dcéra, ktorá celú noc pre bolesti nespala, vzdala a odišla domov,“ opísala dnešnú situáciu v chirurgickej ambulancii matka pacientky.

Protestnú akciu podporil aj Lekársky odborový zväz pri Fakultnej nemocnici. Podľa predsedu odborov Petra Visolajského je vecou každého lekára, ako sa k protestu postavil. Väčšina lekárov v nitrianskej nemocnici i v poliklinikách sa k protestu pripojila. Protestujúci zdravotníci zhrnuli svoje výhrady a požiadavky do 14 bodov. Okrem iného v nich upozorňujú na nízke platové ohodnotenie lekárov a ich masívny odlev do zahraničia, na nedostatok financií v zdravotníctve, na nerovnoprávne financovanie jeho sektorov, nízku vymožiteľnosť práva, nekoncepčnú štruktúru siete zdravotníckych zariadení, vylúčenie lekárskej verejnosti z rozhodovacieho procesu, prenos všetkej zodpovednosti za stav v zdravotníctve na lekárov, absenciu perspektív a strategických cieľov rozvoja zdravotníctva i uprednostňovanie záujmov lobistov a nadnárodných zoskupení pred národnými záujmami a právami pacientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: