Lekári Rooseveltovej nemocnice sa do protestu nezapojili

Na proteste, ktorý nadnes vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ), sa zúčastnil aj banskobystrický lekár, gynekológ prvého kontaktu Štefan Grom. "V podstate som prerušil prácu od 13.00 do 14.00 h," uviedol pre TASR s tým, že pacienti dostali všetku starostlivosť, ktorú potrebovali. Lekári z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice sa do protestu nezapojili.

Grom pokračoval, že v uvedenom čase sa venovali administratívnej práci a nevyskytol sa prípad, ktorý by museli riešiť akútne. Pokiaľ by to však bolo potrebné, pacienta by ošetrili. K protestu sa pridal preto, lebo situácia v zdravotníctve je alarmujúca, rieši sa nedôsledne a nekompetentne, nie je tu systémové riešenie, ktoré by zlepšilo dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti 21. storočia, akú by si zdravotníctvo vyžadovalo. Ako pokračoval, verejný protest sa v Banskej Bystrici neuskutočnil, no takmer väčšina lekárov sa na ňom zúčastnila v rámci svojich ambulancií. A to formou oznámenia, že podporujú aktivitu špecialistov, alebo priamo, teda, vzali si náhradné voľno alebo robili administratívne práce.

Ako informovala Eva Vnenčáková, predsedníčka Slovenských lekárskych odborov pri Rooseveltovej nemocnici, zariadenie nebolo pripravené na zapojenie sa do tohto protestu. "Neboli sme priamo vyzvaní ani organizátormi, ani naším vedením Lekárskeho odborového združenia, avšak to neznamená, že nepodporujeme snahu o zvýšenie platov lekárov a zdravotníkov vôbec." Zatiaľ chcú spolupracovať s ministerstvom zdravotníctva pri príprave legislatívy, ktorá povedie v konečnom dôsledku aj k zvyšovaniu platov zdravotníkov. V prípade, že ich požiadavky a očakávania nebudú dostatočne naplnené, sú schopní a ochotní zorganizovať širokoplošné protestné akcie, ktoré by mali mať silnejší účinok ako dnešná.

Na proteste sa nezúčastnila ani banskobystrická očná lekárka. "Myslím si, že to nie je vhodná, ani účinná forma protestu, alebo vyjadrenie svojho nesúhlasu na riešenie daných problémov." Dodala, že s kompetentnými osobami by sa mal problém vyriešiť za stolom konštruktívne raz a navždy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: